Lahti |

Pyöräilijät mahtuvat Lahden satamaan

Lahden matkustajasatamaan asetetut pyöräilyrajoitukset herättävät ristiriitaisia tunteita. Rajoitukset koetaan hyödyllisiksi, mutta ne aiheuttavat myös närää.

Pyöräilyä Lahden satamassa.
Kuva: Yle Kristiina Lehto

Lahden matkustajasatamassa riittää useimmiten tilaa niin jalankulkijoille kuin pyöräilijöille. Tämän kesän aikana polkijoilla ei ole kuitenkaan asiaa makasiinien edessä olevalle pelastustielle.

Pyöräilykieltoa laajennetaan tapahtumien yhteydessä aina Sibeliustalon nurkille asti. Kahville jalan satamaan saapunut Marita Mursula pitää asiaa hyvänä ratkaisuna.

- Ihan hyvä käytäntö. Pelastustien pitää olla vapaana varsinkin tapahtumien aikana. Uskon, että pyöräilijät ymmärtää sen, Mursula.

- Jos kapealle pelastustielle pitää esimerkiksi ambulanssin tulla ja siinä on pyöräilijöitä, niin onpa vaikeata, jatkaa Hannu Salo.

Ei passaa koheltaa

Kaikki eivät ole kuitenkaan tyytyväisiä rajoituksiin. Kiellot ovat herättäneet närää muun muassa nettipalstoilla ja Facebookkiin on myös perustettu ryhmä en-pyöräile-Lahden-satamassa.

Pyöräilykieltoa on perusteltu sattuneiden vaaratilanteiden vuoksi. Satamassa usein pyöräilevä Rein Berdnikov ehdottaa pyöräilykaistan rakentamista satamaan.

- Täällä on tapahtumien aikaan välillä todella paljon väkeä. Silloin saattaa syntyä vaaratilanteita varsinkin jos pyöräillään liian lujaa.

Rajoituksia kokeiltiin jo viime suvena, mutta kieltoja muokattiin täksi kesäksi. Tilaa satamassa tuntuu kuitenkin riittävän kaikille.

- Rauhallisesti kun ajaa, niin ei täällä mitään satu. Ei parane koheltaa, neuvoo paljon pyöräilevä Timo Tuominen toteaa.

- Kaikki mahtuu tänne satamaan. Tapahtumien aikaan pyöräilijöiden kannattaisi hillitä hieman vauhtia, toivoo Jaana Metsänen.

Tuoreimmat aiheesta: Lahti

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä