Etelä-Karjala |

"Heikki Mälkiä teki minusta liigapelaajan"

Imatran Ketterän kasvatti Ville Koho sai viime viikolla täyteen 500 jääkiekon SM-liigaottelua. Kaikki ottelut samassa joukkueessa, Lappeenrannan SaiPassa.

Audio

Ville Koho sai juhlaottelussaan fanien terveiset; Lappeenrannan jäähallin toinen päätykatsomo oli jättimäisen lakanan peitossa, missä oli luku 500, alla teksti "Päivääkään en vaihtaisi pois".

- Etukäteen oli tieto, että fanit ovat jotain virittäneet minulle, mutta kyllä lakanan näkeminen sai kylmät väreet liikkeelle, sanoo Koho.

Ville Koho aloitti jääkiekkoilun 11-vuotiaana, kun kaverit saivat nuorukaisen houkuteltua jäähalliin. Tuolloin ykköslajina ollut jääpallo sai jäädä, kun kerran sisälläkin sai pelata.

- Joku juniorivalmentaja sanoi, että tehdään Villestä NHL-pakki! Ei tehty, mutta tehtiin liigahyökkääjä, nauraa Koho.

Pesäpalloura sai jäädä

15-vuotiaana nuori imatralainen sai mahdollisuuden siirtyä Lappeenrantaan SaiPan joukkueeseen. Tuohon aikaan Koho oli Suomen huippuja pesäpallossa. Saavutuksina oli neljä junioreiden Itä-Länsi -ottelua sekä pronssimitali.

- Pesäpallo sai jäädä ja sen jälkeen onkin treenattu jääkiekkoa kaksi kertaa päivässä, Koho muistelee. Päivääkään en vaihtaisi pois.

Jääkiekon SM-liigaura alkoi vuonna 2001, kun Ville Koho oli SaiPan kokonpanossa. Ensimmäinen peli on vielä hyvin mielessä.

- Ensimmäisessä ottelussa istuin vaihtoaitiossa, enkä luistellut vaihtoakaan. Tämä oli HIFK:ta vastaan Helsingissä. Ensimmäisen kerran pääsin tositoimiin saman kauden aikana Jyväskylässä.

Heikki Mälkiä oli vaativa, tiukka, mutta hyvä valmentaja

Ville Koho on SaiPan kapteenina jo viidettä kautta. 11 vuoden ajalle on mahtunut valmentajia, kuten Petri Skriko, Heikki Mälkiä ja nyt Ari-Pekka Selin.

- Skrikon aika oli huoletonta. Ilmestyin vain hallille ja lähdin kotiin, silloin en vielä hoksannut mistä kaikessa on oikein kyse. Heikki Mälkiä teki minusta SM-liigapelaajan. Siitä kiitokset hänelle, Koho kertoo.

Yksi aikakusi päättyy keväällä, kun Ari-Pekka Selin jättää SaiPan valmentamisen. Kapteeni Koho kuitenkin jatkaa keltamustassa paidassa ainakin kevääseen 2014 saakka.

Lähteet:
YLE Etelä-Karjala / Ville Toijonen

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Karjala

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä