Helsinki |

"Hotellin vastustajilla kansallinen joukkopsykoosi"

Helsingin kaupunginvaltuutettu Kimmo Helistö (vihr.) ei usko, että hotellin mahdollistava asemakaava menee läpi valtuustossa keskiviikkoiltana. Hänen mukaansa hotellihankkeen vastustamisesta on kehkeytynyt "kansallisromanttinen joukkopsykoosi".

Helistö itse toivoisi hotellin nousevan Katajanokalle, sillä se rikastaisi hienolla tavalla kansallismaisemaa.

– Yleensähän rakentaminen Helsingissä tapahtuu aika brutaalilla tavalla siten, että ensin puretaan jotain vanhaa ja sitten rakennetaan tilalle jotain uutta. Tämä olisi hyvää täydennysrakentamista, uutta, eteenpäin katsovaa arkkitehtuuria.

Helistö vertaa keskustelua Kiasman ympärillä velloneeseen keskusteluun kymmenen vuotta sitten.

– Silloinkin siitä tuli sellainen kansallinen massajoukkopsykoosi, jos vähän karrikoiden voi sanoa.

Helistöä hämmentää se, että yhdeksän akateemikon joukko on julkisesti noussut vastustamaan hotellia.

– Täytyy myöntää, et minua itseäkin hetkautti se, että Aki Kaurismäki ottaa niin vahvasti kantaa asiaan, mutta hänhän on sellainen hieman taaksepäin katsova kansallisromantikko vaikkakin on arvostamani elokuvaohjaaja.

Helistö uskoo, että päätös hotellista syntyy keskiviikko, sillä valtuustossa ei hänen mukaansa harrasteta pöydälle jättämistä.

– Uskon hankkeen kaatuvan. Olen ainakin itseäni psyykannut tämän päivän ajan ajatuksella että hotellihanke hylätään. Sitten se ei sureta minua niin paljon illalla.

Vasemmiston edustajien Helistö uskoo äänestävän yhdessä rivissä hotellia vastaan, kokoomuksen taas puolesta. Hanke kaatuneekin siihen, että enemmistö vihreistä äänestää sitä vastaan.

– Tässä tulee hyvin esille valtuuston liberaalisuus-konservatiivisuus -akseli, kiteyttää Helistö.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Helsinki

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä