Kotimaa |

"Nokia pysyy tärkeänä Suomelle"

Nokia-asiantuntija uskoo, että yhtiö pysyy tärkeänä Suomelle, vaikka kännykänvalmistus täällä hiipuu. Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen tutkimuspäällikkö Jyrki Ali-Yrkkö muistutti Ylen A-plus -ohjelmassa Nokian tuottavan paljon rahallista arvoa myös palveluina.

Jyrki Ali-Yrkkö
Jyrki Ali-Yrkkö Kuva: YLE

Puhelinten valmistuksen ja tuotekehityksen palveluista kirjataan tuloa Nokian Suomen yksikköön. Ali-Yrkön mukaan matkapuhelinviennin lisäksi Nokia on hyvin suuri palveluiden viejä. Palveluiden vienti on Ali-Yrkön ainakin kolminkertainen matkapuhelinten vientiin verrattuna.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä