Etelä-Karjala |

"Nyt ollaan taas lähtöruudussa"

Veera-myrsky on aiheuttanut mittavia vahinkoja Rautjärven ja Parikkalan taajamissa. Raivaustyöt taajama-alueilla kestävät vielä useita päivä. Metsänhoitoyhdityksen alue-esimiehen mukaan tilanne on painajaismainen.

Simpeleen seudulla puita on kaatunut useiden talojen ja autojen päälle. Etelä-Karjalan metsänhoitoyhdistys on ottanut hakkuukoneensa pois metsistä ja suorittamaan raivaustöitä taajama-alueille.

Pelastusviranomaiset toivovat ihmisten jättävän raivaustoimet ammattilaisten hoidettavaksi ja että että pelastuslaitokseen otetaan yhteyttä vain hätätapauksissa.

Etelä-Karjalan metsänhoitoyhdistyksen Simpeleen alue-esimies Pentti Immonen oli torstaina kauhistunut tilanteesta.

- Ei oikeen sanat riitä. Näyttää täystuholta keskustan taajamassa ja keskustan pohjoispuolella. Edellinen myrsky ylti eteläpuolelta Teboilin seutuville. Tämä jatkoi nyt siitä, mihin edellinen jäi, hän sanoo.

Metsätuhoilmoitus ehtii odottaa

Veera-myrsky teki paljon tuhoja talojen katoille ja muille rakenteille. Tuhot ovat monessa paikassa sellaisia, ettei paikalle pääse kuin puiden yli hyppimällä.

- Torstaisen myrskyn jälkeen rakennukset ehdittiin suurelta osin paljastettua, oltiin siirtymässä metsässä olleiden tuhojen korjaamisen. Nyt ollaan taas lähtöruudussa, Immonen huokaa.

Metsänhoitoyhdistykselle tulee paljon soittoja metsätuhoista. Niitä kirjataan ylös minkä ennätetään, mutta jos puu ei ole rakennuksen päällä ja pihassa pääsee autolla liikkumaan, vie arviointi viikosta kahteen. Immonen suosittelee ilmoittamaan lievemmistä metsätuhoista myöhemmin.



Lähteet:
YLE Etelä-Karjala

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Karjala

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä