Raahen kultakaivos haluaa laskea jätevesiään ympäristöön
Raahen Laivakankaan kultakaivoksella on paljastunut huolestuttavia jätevesiongelmia. Kaivosyhtiö Nordic Minesin vasta pari kuukautta kultaa tuottaneen kaivoksen keräysallas on jo liki täynnä. Yhtiö haluaisi päästää muun muassa rautaa ja mangaania sisältäviä vesiä luonnonvesiin.
Kiireellistä muutosta ympäristölupaansa hakeva Nordic Mines myöntää tehneensä arviointivirheen. Yhtiö selittää vaikeuksiaan poikkeuksellisen sateisella syksyllä.
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen ylitarkastaja Mikko Lukkarinen ei selityksiä purematta niele.
- Kaikenlaisia selityksiä yhtiöltä on saatu, mutta kaiken kaikkiaan emme voi ymmärtää syntynyttä tilannetta.
Lukkarisen mukaan Raahen kultakaivoksen olisi pitänyt pystyä varastoimaan louhoksen kuivatusvetensä jopa kahden vuoden ajan, mutta nyt raja tuli vastaan jo parissa kuukaudessa.
Purkuputki pelastaa aikaisintaan syksyllä
Ruotsalaisella Nordic Mines -yhtiöllä on kiire Raahessa. Kevät ja sen sulamisvedet uhkaavat lopullisesti täyttää jo lähes piripinnassa olevan jätevesialtaan.
Kaivos on toistaiseksi saanut toimia ilman varsinaista vesien purkujärjestelmää. Mereen johtavan päästöputken rakennustöihin pitäisi päästä kevään aikana, mutta se ei auta tässä hädässä.
Purkuputkea odotellessa Raahen Laivakankaalla on toimittu niin sanotun suljetun vesikierron varassa. Louhosalueen vedet johdetaan runsaan 25 hehtaarin laajuiseen keräysaltaaseen, josta vettä on saatava nyt johonkin muualle.
Vedenlaatu uhkaa huonontua
Yhtiö esittää, että muun muassa rautaa, arseenia ja Talvivaaran päästöistä pahan kaiun saanutta mangaania päästettäisiin vesistöön pintavalutuskentän kautta.
Kaivosyhtiön oman arvion mukaan päästöt eivät aiheuta luonnolle huomattavaa pysyvää haittaa, mutta esimerkiksi Haapajoen vedenlaatu uhkaa heiketä. Jokivarren asukkaat ja maanomistajat ovat luonnollisesti huolissaan tilanteesta.
Nordic Mines toivoo viranomaisilta nopeita päätöksiä. Jos vettä kertyy samaa tahtia kuin tähän saakka, niin keräysallas olisi täynnä huhti-toukokuussa.
Raahen kultakaivos työllistää yli 100 henkilöä ja sen tavoitteena on tuottaa vuosittain lähes 4 000 kiloa kultaa. Tällä määrällä kaivos olisi Euroopan suurimpia kullantuottajia.
Tuoreimmat aiheesta: Oulu
Pakastevihannekset veivät Seijan viikoksi sairaalaan
Raahelainen Seija Hänninen söi kaksi viikkoa sitten pakastekasviksia, joiden seassa oli datura-rikkakasvin siemenkotia. Oireet olivat rajuja: tajuttomuutta, hallusinaatioita ja kouristuksia. Viikon sairaalareissun aikana oireiden syytä ei tunnistettu.
Vanhusten laitospaikkoihin leikkauksia
Vanhuspalvelulain voimaantulon aikaan uusi Oulu valmistautuu karsimaan kustannuksia palveluverkko 2020:en mukaisiksi. Laitospaikkoja vähennetään, mutta säästö ei riitä ennaltaehkäisyn, kotihoidon ja palveluasumisen kehittämistarpeisiin.
Talvivaara keskeytti juoksutukset jälleen
Talvivaaran kaivoksen jätevesien juoksutuksen uudelleen aloitus ei onnistunut. Yhtiö aikoo ottaa käyttöön lisää alueella jo olevia käsittelyaltaita, jotta ongelma ratkeaisi.
Uuden kasvimaan perustaminen kotipihalle on helppoa
Oma kasvimaa tuottaa lähiruokaa parhaimmillaan. Sellaisen saa perustettua vaikka kotipihan nurmikolle helpoilla, mutta huolellisilla perustustöillä.
Kaleva purkaisi toimitalonsa - museoväki jarruttaa aikeita
Pohjois-Pohjanmaan museon ja Oulun kaupungin rakennussuojelutyöryhmän mielestä sanomalehti Kalevan tontin rakennuksia tulisi säilyttää. Kaleva Oy haluaisi tontille kaavamuutoksen, jossa nykyiset rakennukset purettaisiin ja tilalle rakennettaisiin asuintaloja.
Entistä suurempia koululuokkia entistä pienemmissä tiloissa
Uuden Oulun palvelurakenne-esitys leikkaa opetustunteja ja tiivistää koulutiloja. Myös koulujen lakkauttamisiin varaudutaan. Oululaisrehtorin mukaan tämä tarkoittaa, että tulevina vuosina nykyisiin koulutiloihin sijoitetaan entistä enemmän oppilaita.
Ekokokin grillissä paistuvat ötökkäpihvit
Rovaniemeläinen Ossi-Matti Laaksamo kasvattaa ravinnokseen proteiinipitoisia jamaikankenttäsirkkoja. Nopeasti kasvavat ja helppohoitoiset sirkat voi jauhaa vaikkapa pihviainekseksi.
Ex-kansanedustaja tuomittiin törkeästä rattijuoppoudesta
Vasemmistoliiton entinen kansanedustaja, raahelainen Unto Valpas osui humalassa ajaessaan vastaan tulleeseen autoon ja aiheutti vakavan vaaratilanteen. Valpas tuomittiin 50 päivän ehdolliseen vankeuteen.
Talvivaaran jätevesi muuttui oranssiksi - juoksutus keskeytetty
Talvivaara joutui keskeyttämään etelän suunnan jätevesijuoksutuksen tänään. Häiriö raudansaostuksessa muutti jäteveden värin oranssiksi kilometrien matkalta.
Nuorisotakuulle nihkeä startti Pohjois-Pohjanmaalla
Nuorisotakuu toteutuu kankeasti Pohjois-Pohjanmaalla. TE-keskuksen mukaan joka kolmas työttömäksi ilmoittautunut maakunnan nuori ei ole päässyt kouluun, töihin, työpajalle tai kuntoutukseen.

Kommentoi aihetta
(85 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Jätettä Raaheen
Ilmoita asiattomasta kommentistaNyt tuli totuus eteen Raahelaisillekin ,kävi samoin kuin Talvivaarassa mutta ongelmat onkin yllättäin omalla takapihalla, tässä voisi olla tekemisen paikka Pro Hanhikivelle, ne saasteet "karkaa" aivan varmasti ellei paikalliset asukkaat aktivoidu, näiden tietojen mukaan allas ennen kesää täynnä, seuratkaa Haapajoen ja Piehinkijoen rannoilla asuvat tilanteen kehitystä
asioista perillä oleva
Ilmoita asiattomasta kommentistaTe jotka väitätte että nämä veden on puhistettu niin se on paska puhetta! ite oon tämän tilanteen synnyn nähny alusta asti, ettekä tiedäkkään mitä kemikaaleja siellä on, eikä siellä mitään allasta ole.. suoraan rämeikköön on tähänkin mennessä kaikki laskettu..
Urpo
Ilmoita asiattomasta kommentistaOnhan niitä mineraaleja muissakin maissa samallalailla mutta Suomen maperän suojelu on niin edullista että täällä kaivostoiminta kannattaa tosi hyvin kun mitään ympäristön käyttö rajoituksia ei ole ja vesistöt saadaan pilata ilman seuraamuksia vallankin kun vihreä puolue on niitä asioita puoltamaassa vaikka antavat toisenlaisen käsityksen itsestään ennen vaaleja.
Pisara
Ilmoita asiattomasta kommentistaEttä oikein imeytyskenttään. Kun keväällä lasketaan jätevettä maastoon, niin siellä alla on routa ja siihen ei mikään imeydy. Vedeksi sulavat lumet ottaa ne jätteet mukaansa ojiin, puroihin ja jokiin. Eli suoritetaan tahallinen ja tarkoituksellinen vesistöjen p..kaus.
oikeasti asioita seurannut ja niistä jotain tietävä
Ilmoita asiattomasta kommentistaKylläpä taas asiasta mitään tietämättömät kirjoittelevat ja toimittajakin puhuu täysin perättömiä! Ihmetyttää YLE:n alentuminen skandaalilehdistön tasolle tehdessään juttuja asioita tarkastamatta, kun puhuu sellaisista aineista ja pitoisuuksista, joita Laivan kaivoksen vesissä ei edes tutkitusti ole. Asiantuntijoiksi uutiseen hankitaan kylän nainen ja kaivosyhtiön omat lausunnot leikataan kokonaan pois uutisista. Sietäis toimittajan hävetä ja mennä itseensä!
Johan On
Ilmoita asiattomasta kommentistaKenen tulee maksaa kaivoksen arviointivirheestä? Kaivosyhtiön vai lähiseudun asukkaiden.
Vaikka tämä olisikin lupaehdot täyttävää, sateesta kertyvää ja puhdistettua vettä ei se ole puhdasta vettä, vaan siihen on liuennut kaivoksesta ikäviä aineita, jotka eivät ole puhdistuksessa poistuneet. Lupaehtojen mukaan sitä ei saa päästää luonnonvesiin.
Olisi mukava kuulla tarkemmin kuinka tämä Vihreiden syytä. Samalla tavallako kuin ydinvoima? Koska pieni puolue ei pysty estämään muiden puolueiden tekoja on pieni puolue syyllinen?!?! Kannattaa tämän takia varmaankin äänestää vaikkapa Persuja, jotka eivät esim. usko ilmastotieteeseen. Ehkä he uskoisivat kaivosveden puhtaaksi.
viherpipertäjä
Ilmoita asiattomasta kommentistakuka myönsi luvan ja kenen palveluksessa hän nyt on
Raataja
Ilmoita asiattomasta kommentistaMiten "ympäristön" tila paranee siitä että purkuputki mereen saadaan joskus valmiiksi?? Onko kyse samasta asiasta kuin korkeiden savupiippujen kohdalla että siirretään ongelmat vain kauemmas?
Jäitä hattuun
Ilmoita asiattomasta kommentistaNoita samanlaisia altaita käytetään monella alalla - myös mm. jätehuollossa. Olin joskus sellaisessa firmassa töissä pintavesia ja sadevesiä kokoavan altaan (josta tässäkin on ilmeisesti kyse) vesi oli huomattavasti puhtaampaa kuin ymäristön puroissa ja ojissa. Purot ja ojat sijaitsivat lähes koskemattomassa luonnossa suhteellisen kaukana asutuksesta ja muista ihmisen rasitteista. Tästä huolimatta ympäristökeskus ei antanut lupaa jatkuvasti automatiikalla tarkkailtujen vesien johtamiseen ojiin. Sen sijaan ne ohjattiin jätevedenpuhdistamolle pieninä erinä, jotta puhdistamon bakteerikanta ei olisi "kaatunut" liian puhtaiden vesien vuoksi.
Vedet pitää tutkia ja sitten vasta hutkia. Jos puhdistamistarvetta on joidenkin aineiden poistamiseen, siihen löytyy kyllä kemisteiltä yms. keinoja.
lopun aikaa
Ilmoita asiattomasta kommentistaTietysti. Kulta otetaan itselle ja jätteet jätetään muille. Tämä tapa näyttää ainavain yleistyvän ja yleistyvän. Eletään ahneuden aikaa.