Radio Hämeen taajuudet
Radio Hämeen päätaajuus Kanta-Hämeessä on Tammelan radioaseman lähettämä 96,0 MHz. Tammelan lähetys kuuluu hyvin suurimmassa osassa Kanta-Hämettä. Lisäksi lähetys kuuluu monin paikoin Pirkanmaalla, Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa.
Hämeenlinnassa Painokankaalla on pienitehoinen paikallislähetin palvelemassa erityisesti Hämeenlinnaa lähistöineen. Hämeenlinnan taajuus on 99,2 MHz.
Riihimäen seudun oma radiotaajuus on 107,8 MHz. Lähetin sijaitsee Erkylässä ja sillä on hyvä kuuluvuus Riihimäen lähistöllä, myös Hyvinkäällä.
Uusi paikallislähetin sijaitsee Lammilla, Lieson kylän eteläpuolella, lähellä Tuulosen kauppakeskusta. Lähetin otettiin käyttöön elokuun lopulla 2009. Taajuus on 107,1 MHZ.
Uuden lähettimen myötä kuuluvuus parani erityisesti Lammilla, Tuuloksessa ja Hauholla. Jopa Riihimäeltä asti on raportoitu hyvästä kuuluvuudesta.
Radio- ja tv-ohjelmien lähettämisestä vastaa Digita Oy .
Tuoreimmat aiheesta: Häme
Junaliikenteessä myöhästellään vielä tänään
Riihimäellä tiistaina aamuyöstä sattunut tavarajunan vaunun kaatuminen aiheuttaa vielä keskiviikko myöhästymisiä junaliikenteeseen. Onnettomuuden syytä ei tiedetä vieläkään.
Päärata saataneen kuntoon illalla klo 19 jälkeen
H- ja R-junat liikennöivät toistaiseksi Helsingistä päin vain Hyvinkäälle asti josta ne kääntyvät takaisin. Riihimäelle on Hyvinkäältä bussikuljetus. Pääradan junaliikenne saataneen kuntoon klo 19 jälkeen.
Jälleen nainen ajoi lapsen päälle Janakkalan Tervakoskella
Tuntematon naiskuljettaja on jälleen kolhaissut lasta Janakkalan Tervakoskella. Tekotapa ja paikka ovat samoja kuin aiemminkin. Poliisi kaipaa apua yleisöltä.
Suomen lipulle on mainoslipputankojen seassa varattava paras paikka
Useilla suurilla ketjuliikkeillä liehuvat mainosliput saloissa viikosta toiseen. Virallisina liputuspäivinä pitäisi Suomen lipulle varata tankorivistä arvokkain paikka. Muuten voi tulla nuhtelupuhelu sisäasiainministeriöltä.
Varastetut akut ja dieselit päätyivät Latviaan - liigan toiminta jatkuu yhä
Poliisi on saanut selvitettyä latvialaisliigan ison polttoaine- ja akkuvarkauksien sarjan. Varkaat ovat vangittuina, mutta ammattimaiset dieselvarkaudet jatkuvat yhä.
"Täällä meitä vievät olot ja harhaluulot"
Kanta-hämäläinen kirjailija Sanna Eeva kurkistaa mielenkellareihin tuoreessa romaanissaan Olot. Kirjan keskiössä ovat äidit ja tyttäret.
Kaatunut junanvaunu on siirretty - radan korjaustyöt jatkuvat
Tavarajunan kaatunut vaunu on saatu siirrettyä sivuun. Radan korjaus jatkuu kuitenkin edelleen. Helsingistä pohjoiseen menevät junat joutuvat yhä kiertämään Riihimäen tavaraliikenneratapihan kautta.
Forssan koulut yhdistetään
Pohjois-Forssassa äkillinen suunnitelmien aikaistaminen on aiheuttanut suurta huolta: joukko matkulaisia vanhempia on jo kieltäytynyt laittamasta lapsiaan Kojolle.
Päivän kysymys: Eutanasia - oletko puolesta vai vastaan?
Kalmun lunastuslupa jäi pöydälle
Riihimäen kaupunki ei vielä hae lunastuslupaa Ympäristöministeriöltä Kalmun alueelle aiemmasta uutisoinnista poiketen. Virhe uutisoinnissa johtui Riihimen kaupungin virheellisestä tiedottamisesta.
