Kainuu |

Radiotansseissa lattia ei jäänyt tyhjäksi

Sotkamossa Naapurinvaaran Huvikeskuksessa järjestetyt kesätanssit houkuttelivat jälleen paikalle paljon väkeä. Yllätysvieraana piipahtanut tangokuningas Pekka Mikkola sai osakseen runsaasti ihailua.

Tanssijoita tanssilattialla.
Kuva: Hanne Kinnunen / Yle

Yle Kainuun ja Kainuun Sanomien ilmaisissa kesätansseissa tanssijoita oli salin täydeltä. Järjestysmiesten arvion mukaan ainakin 1000 ihmistä oli saapunut paikan päälle.

Oululainen The Beatles Band aloitti tanssittamisen tutuilla hiteillä.

- Rokki on rajatonta riemua, iloitsi kuhmolaispariskunta tanssilattian liepeillä.

Tangokuninkaan nimikirjoituksia jonotettiin

Esiintymislavan edustalle kerääntyi paljon väkeä kello 15 aikaan, kun kesätanssien yllätysvieras kävi esiintymislavalla laulamassa Täysikuun. Sotkamosta kotoisin oleva tuore tangokuningas sai yleisön huutamaan ja taputtamaan riehakkaasti.

Tangokuninkaan työpäivät ovat olleet kiireisiä. Jos 11 päivän aikana tekee 12 keikkaa, niin tehty työ näkyy myös autossa.

Tangokuningas Pekka Mikkola jakaa nimikirjoituksia.
Pekka Mikkolalla oli nimmarikortit mukanaan. Kuva: Hanne Kinnunen / Yle

- Kahden viikon aikana mittariin on tullut 4000 kilometriä, totesi Mikkola.

Yllätysnumeron jälkeen Pekka Mikkola jäi Naapurinvaaran Huvikeskukseen jakamaan nimikirjoituksia.

- Ei meillä ole kiire mihinkään, antaahan jonon mennä. On se niin lutunen poika, nauroivat sotkamolaisrouvat nimmarijonon vieressä.

Kolmeen tuntiin mahtui monta artistia

Oululaisen The Beatles Bandin lisäksi tanssikansaa viihdyttivät kainuulaiset muusikot. Kajaanin Tanssimusiikiklubin 9-miehinen orkesterin solisteina olivat Hanna Hirvonen, Teemu Lehtola ja Tarmo Lehtinen.

Tapahtuma alkoi kello 14 ja tanssimusiikkia riitti aina kello 17 asti. Tanssit radioitiin suorana lähetyksenä Yle Kainuun ja Yle Oulun taajuudella kello 15-17.

Tuoreimmat aiheesta: Kainuu

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä