Etelä-Karjala |

Rakuunamäellä ei ole lisätilan tarvetta

Lappeenrannan maasotakoululla pärjätään nykyisillä tiloilla, vaikka väkimäärä puolustusvoimien rakenneuudistuksen myötä hieman kasvaakin.

Rakuunamäki kasarmirakennus 3
Kuva: YLE

Maasotakoulun tiedottajan Ansa Räätärin mukaan uudisrakennuksia ei ole tulossa, mutta nykyisiä rakennuksia joudutaan muokkaamaan paremmin opetustarkoitukseen sopiviksi.

Akuutein tarve on tulevalla maavoimien soittokunnalla, jonka väkimäärä tuplaantuu nykyisestä viidestätoista.

Remontointitarvetta lisää myös yhdessä varusmiesyksikössä oleva kosteusvaurio.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Karjala

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä