Rallin vastustajat vaitonaisia
MM-rallit ovat tavallisesti herättäneet myös vastustusta, mutta tänä vuonna rallien vastainen toiminta on ollut laimeaa. Enteitä antirallistien toiminnasta antavat vain lyhtypylväiden kylkiä koristavat pienet tarrat, joissa ilmoitetaan tulevan lauantain kadunvaltaustapahtumasta.
Greenpeace on ilmoittanut osallistuvansa Jyväskylän ralliin jakamalla tietoa palmuöljydieselin ympäristöhaitoista. Greenpeacen edustajan mukaan Neste Oilin valmistaman palmuöljydieselin käyttö johtaa sademetsien tuhoon, hävittää sukupuuttoon kuolemassa olevien orankien elinalueet ja pahentaa ilmastonmuutosta. Greenpeacen palmuöljyvastaava Maija Suomela sanoo, että Greenpeace vaatii palmuöljyn käytön lopettamista.
Vihreät nuoret vastustavat yksityisautoilua
Myöskään Vihreän Liiton paikallisjärjestöt eivät ole nousseet aktiiviseen rallienvastustuskampanjaan. Vihreät tyytyvät kritisoimaan kaupungin osuutta rallien järjestäjänä sekä yksityisautoilua.
- Me vastustetaan turhaa yksityisautoilua ja taistellaan sellaisen kaupunkirakenteen ja julkisen liikenteen puolesta, joka minimoisi turhaa yksityisautoilua, mutta tuollaisen yksittäisen massatapahtumaan me ei olla otettu mitään yksiselitteistä kantaa.
- Koetaan ristiriitaisena se, että kaupunki osallistuu rallien rahoittamiseen. Toivottaisiin, että jos kaupunki osallistuu massiivisesti tapahtuman rahoittamiseen, vastaavaa rahoitusta näkyisi myös muissa kulttuuritapahtumissa, sanoo Jyväskylän vihreät nuoret ja opiskelijat ry:n toinen puheenjohtaja Ilona Toivanen.
Poliittiset keinot vähissä rallien vastustamisessa
- Jotkut tahot ehkä odottavat, että sitä (rallia) vastustettaisin jotenkin radikaalimmin. Toisaalta ne keinot, mitkä politiikassa on käytettävissä, niitä keinoja me käytämme ja annamme kaiken tuen sitten muille tahoille, jotka rauhanomaisesti vastustavat ralleja näkyvämmällä tavalla. Tämä rallien maailmanlaajuinen tilanne ajaa ne ihan itse umpikujaan, meidän ei tarvitse tehdä kovin paljoa työtä sen suhteen, sanoo Vihreiden kaupunginhallituksen jäsen Tuija Mäkinen.
Tuoreimmat aiheesta: Keski-Suomi
Jättiputkea torjutaan taas
Vieraslajien torjuntatyöt on aloitettu jättiputkesta. Keski-Suomesta on havaittu tähän mennessä 340 vieraskasvien esiintymää. Näistä yli 200 on jättiputkea.
Parkour: Hyppimisen lyhyt oppimäärä
Parkour on liikuntaa ja luovaa ilmaisua, jossa liike syntyy vuorovaikutuksessa ympäristön kanssa. Parkouraajia näkee kaduilla, kulttuuriareenoilla, elokuvissa ja musiikkivideoissa.
Javanaisen jatkolle niukka tuki
Äänekosken kaupunginjohtaja Hannu Javanainen jatkaa tehtävässään. Päätös syntyi kaupunginhallituksessa tiukan äänestyksen jälkeen äänin 7-6.
Viherhankkeet viivästyvät Jyväskylässä
Heikko taloustilanne saattaa lykätä useita viher- ja virkistysalueiden kehittämishankkeita Jyväskylässä. Esimerkiksi Tuomiojärven ja Palokkajärven rantareittien toteutuminen seuraavan kymmenen vuoden aikana on epätodennäköistä.
Puolet roska-astioista paikoillaan
Lähes puolet Jätepörssin poistamista mainosroska-astioista on saatu korvattua Jyväskylässä. Ensimmäiset roska-astiat on asennettu vilkasliikenteiseen paikallisliikennekeskukseen ja Rantaraitille.
Toukotöihin ryhdytään naapurin ja maan mukaan
Kevään toukotyöt ovat alkaneet Keski-Suomessa noin viikon tavanomaista myöhemmin. Kylvöjä ovat hidastaneet viime viikkojen sateet, mutta lähipäiviksi ennustettu poutajakso todennäköisesti vauhdittaa töitä.
Sananen - Mummot tuotteiksi
Mummoissa on viisaus ja kauneus. Mutta me emme näe niitä. Siksi mummot täytyy tuotteistaa.
Kahdelle lehmukselle lähtöpassit
Jyväskylän keskustaan Hannikaisenkadulle on ilmestynyt puiden mentävä aukko. Matkakeskuksen ja vanhan rautatieaseman välimaastosta on kaadettu kaksi isoa, jo parhaat päivänsä nähnyttä lehmusta.
Pieneläinpäivystyksen järjestäminen mutkistui
Jyväskylän seudun pieneläinpäivystyksen järjestäminen kangertelee, koska hankintapäätökseen on tehty oikaisuvaatimus.
Järvivedet tavanomaisissa lämpötiloissa
Pintavesien lämpötila on Keski-Suomen järvissä kohonnut jo toiselle kymmenelle.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.