Keski-Suomi |

Ralliradio virittäytyy jo tunnelmaan

Jyväskylän MM-ralli täyttää tänä vuonna 60 vuotta. Juhlan kunniaksi ralli kurvaillaan aiempaa tiivimmällä reitillä mutta perusasiat ovat kunnossa: vauhtia on taatusti tarjolla. YLE Keski-Suomen Ralliradion väki tutustui reittiin ja sen varrella asuviin rallihulluihin jo ennakolta.

Täysin korkkaamatonta rallitietä Keski-Suomesta on enää vaikea löytää mutta silti tämän vuoden ralli tuo mukanaan uutta. Rallireitillä on kolme erikoiskoetta, jotka eivät viime vuonna olleet mukana: Lankamaa, Sirkkamäki ja Laajavuori. Myös Kolonkulma kuulostaa rallifanin korvaan aivan uudelta, mutta muuttunut on vain nimi: viime vuonna pätkä ajettiin Kavalan nimellä.

Laajavuoressakin toki ajettiin, mutta vain testimielessä. Tänä vuonna tämä legendaarinen pätkä korvaa Killerin yleisöerikoiskokeen ja pääsee näin osaksi varsinaista rallireittiä. Testierikoikoe taas muuttaa Muurameen, torstaiaamun harjoitukset ajetaan Rannankylässä vauhdikkaalla sorapätkällä.

Sirkkamäessä rallia on ajettu viimeksi vuonna 1985. Nyt rallikaravaani tekee paluun Konnevedelle, Sirkkamäessä ajetaan perjantaina iltapäivällä. Myös Lankamaan erikoiskoe Juha Kankkusen kotinurkilla tekee paluun rallikartalle.

YLE Keski-Suomen Ralliradion väki kävi tuttuunt tapaan tutustumassa tämänvuotiseen rallireittiin hyvissä ajoin. Oppaana jokakeväisellä "luontoretkellä" toimivat rallin apulaiskilpailunjohtajat Seppo Harjanne ja Kari Nuutinen.

Päivän satoa kuullaan pitkin kesää YLE Radio Keski-Suomen taajuuksilla ja tarinoita ilmestyy myös Ralliradion internet-sivuille. Oheisesta kuvagalleriasta löydät luontopäivän kuvasatoa, tervetuloa rallitunnelmaan!

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Keski-Suomi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä