Rauhan matkailualueelle uusi huoneistohotelli
Golfkenttä saa palvelurakennuksen ja paikoitusalueen.
Rauhan matkailualueelle rakennetaan uusi huoneistohotelli, johon tulee reilut 30 huoneistoa. Huoneistoissa on kaksi huonetta, keittiö ja sauna. Kerrosalaneliömetrejä tulee yhteensä 2550.
Rauhassa sijaitseva golfkenttä saa kylkeensä huolto- ja pavelurakennuksen sekä kaksi katosta golfautoille ja jätteille. Palvelurakennukseen rakennetaan pieni kahvitila sekä varastotilaa. Viereen rakennetaan paikoitusalue.
Lappeenrannan rakennuslautakunta myönsi huoneistohotellin rakennusluvan tontin omistajalle Rauhan Klinikka Oy:lle eilen. Holiday Club Saimaa Oy sai samalla luvan golfkentän palvelurakennuksen rakentamiseen.
Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Karjala
Venäläiset mökkinaapurit herättävät ristiriitaisia tunteita
Osa suomalaisista toivoo venäläisten asukkaiden tuovan kuihtuviin kyliin palveluita ja elämää. Toiset taas pelkäävät kulttuurierojen tuovan mukanaan ongelmia.
Paroc säästää tehtaan lakkautuksella kymmeniä miljoonia
Paroc olisi voinut jäädä Lappeenrantaan, mikäli vuokranantaja Nordkalkin kanssa olisi saatu neuvoteltu pitkäkestoinen ja edullisempi jatko vuokrasopimukselle. Tehtaan siirto uudelle tontille Lappeenrantaan maksaisi Parocin toimitusjohtajan mukaan saman verran kuin uuden perustaminen.
Osuuspankki keskeytti uuden liiketalon suunnittelun
Suunnitelmat uuden liiketalon rakentamisesta Lappeenrannassa Tapanaisen tontille on toistaiseksi pantu jäihin. Osuuspankki odottaa asemakaavasta tehdyn valituksen ratkaisua.
Clifton Jones jatkaa Namikassa
Jones saapui Lappeenrantaan vuosi sitten Nilan Bisonsista voitettuaan uransa ensimmäisen Suomen mestaruuden.
Sähkölinjan romahtaminen sytytti maastopalon
Maastoa paloi Lappeenrannan Kansolassa pari aaria. Sähkölinjat piti tehdä jännitteettömiksi ennen palon sammuttamista.
Ennuste: Venäläisten kiinteistöomistukset Suomessa lähes viisinkertaistuvat
Työ- ja elinkeinoministeriö arvioi, että venäläiset omistavat yhteensä noin 25 000 kiinteistöä Suomessa vuonna 2030. Tällä hetkellä venäläiset omistavat 5 350 – 6 200 kiinteistöä, asuntoa ja loma- tai viikko-osaketta Suomessa.
TuuliSaimaan tuulipuistoille merkittävä rahoitus
TuuliSaimaa-yhtiö ja vakuutusyhtiö LähiTapiola ovat sopineet kehitteillä olevien tuulipuistojen rahoituksesta. TuuliSaimaan mukaan rahoitus varmistaa tuulipuistojen kehittämisen.
Uusi energiatekniikan tutkimusyksikkö tuo työtä Varkauteen
Lappeenrannan teknillinen yliopisto aikoo perustaa Varkauteen uuden tutkimusyksikön. Yksikkö halutaan perustaa jo tänä kesänä ja siellä on tarkoitus tutkia energiatekniikkaa ja hajautettua energiantuotantoa.
"Työpaikat meni alta"
Lappeenrannan Parocin tehtaan alasajo on vetänyt tehtaan 250 työntekijää hiljaiseksi. Pääluottamusmies ei usko, että kovin monella riittää halua muuttaa muille paikkakunnille Parocin työpaikan perässä.
Parocin Lappeenrannan tehdas ajetaan alas
Lappeenrannan tehtaan sulkeminen on varmistunut. Tehtaan johto on ilmoitti asiasta työntekijöiden edustajille keskiviikkona aamupäivällä. Viimeinen kone kylmenee vuonna 2016. Kaikki 250 työntekijää joutuvat yt-neuvottelujen piiriin.
