Rehn: Turkin EU-jäsenyys ei Yhdysvaltain asia
EU:n laajentumiskomissaari Olli Rehn korostaa, että Turkin EU-jäsenyysneuvottelut ovat unionin, eivät Yhdysvaltain asia. Aamu-TV:n haastattelussa Rehn arvelee, että USA:n aktiivisuus voisi aiheuttaa Euroopassa paikoin Turkin vastaisen reaktion.
Rehn painottaa, että vaikka EU:n tavoitteena on Turkin jäsenyys, kyse on EU:n päätöksestä ja että Yhdysvaltain on syytä kunnioittaa unionin etenemistahtia.
- Oletan että amerikkalaiset ovat riittävän viisaita ymmärtämään sen, että tämä on tosiaankin eurooppalaisten eikä amerikkalaisten asia, Rehn kertoi TV-uutisille Strasbourgissa. Euroopan-vierailulle valmistautuva presidentti George Bush on kiirehtinyt Turkin EU-jäsenyyttä Lähi-idän demokratisoimiseen vedoten. Bushin hallinto alkoi kampanjoida Turkin jäsenyyden puolesta jo runsas vuosi sitten. Maallinen, talouskasvusta nauttiva Turkki istumassa EU-parlamentissa olisi Lähi-idän muille muslimimaille esimerkki demokraattisen valtion menestymisestä. Monet arvelevat, että mitä vahvemmin Bush Turkin nopeaa jäsenyyttä vaatii, sitä vastenmielisemmäksi se ainakin Ranskalle muuttuu. YLE24
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
16 loukkaantunut vakavasti rakennuspalossa Pariisissa
Paloa on ollut sammuttamassa yli 230 palomiestä.
Egyptin vallankumoukselliset sulattelevat ykköskierroksen tuloksia
Egyptiläiset toipuvat presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen yllättävistä tuloksista. Muslimiveljeskunnan ehdokas menee jatkoon, mutta tulos osoittaa islamistien suosion laskua. Vallankumouksellisten ja vanhan vallan ehdokkaiden suuri suosio ällistyttää egyptiläisiä.
Marokkolaiset protestoivat hallitusta vastaan Casablancassa
Kyseessä on suurin oppositiomielenosoitus kuukausiin. Mielenosoituksen taustalla ovat ammattiliitot, jotka haluavat sosiaalista oikeudenmukaisuutta.
Moskovassa pidätettiin homoaktivisteja
Aktivistit vaativat lupaa järjestää Gay Pride -kulkue Moskovassa.
Kiinassa arvostellaan puoluevirkailijoiden väärinkäytöksiä yhä herkemmin
Alaikäisten raiskauksista epäilty entinen puoluejohtaja nostatti arvosteluryöpyn internetissä.
Syyrian hallinto kiistää olevansa Houlan joukkosurman takana
Oppositio ja hallitus kiistelevät Houlassa paljastuneen joukkosurman tekijöistä. Hallitus sanoo aloittavansa tutkimukset tapahtumista.
Euroviisuvoitosta syntyi areenaongelma Ruotsissa
Tukholmassa pelataan samaan aikaan MM-jääkiekkoa. Myös Euroviisujen kalleus mietityttää Ruotsissa.
Pohjois-Koreassa ei ole satanut kuukauteen - sato uhattuna
Pohjois-Korean uutistoimiston mukaan kuivuus on pahin 50 vuoteen ja johtuu kuivista ja lämpimistä ilmavirtauksista.
Naton ilmaiskusta siviiliuhreja Afganistanissa
Naton ilmaiskun kerrotaan surmanneen kahdeksan hengen perheen Afganistanissa. Myös viisi Nato-sotilasta on saanut surmansa erillisissä iskuissa viikonlopun aikana.
Golden Gate -silta täyttää 75 vuotta
Golden Gate -sillan vuosipäivää juhlistetaan tänään San Franciscossa muun muassa ilotulituksella.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.