Pohjois-Karjala |

Reijonen: Hallituspuolueiden rivit rakoilevat

Ryhmäkokouksesta tavoitettu liperiläinen kansanedustaja Eero Reijonen kertoo tunnelman olevan eduskunnassa huolestunut. Eduskunta käsittelee torstaina täysistunnossa Espanja-vakuussopimusta. Reijonen arvioi, että kynnys sopimuksen hyväksymiseen on korkea.

Eduskunnan täysistunto.
Suurin osa ainakin Pohjois-Savon kansanedustajista käyttää mobiililaitteita täysistuntosalissa. Kuva: Yle

Kansanedustajat ovat tänään totisen paikan edessä. Torstaina klo 14 alkavasta eduskunnan täysistunnolta odotetaan tiukkaa keskustelua ja huolestuneita kysymyksiä.

Kesälomilta Helsinkiin hälytetyt kansanedustajat saivat hyvin lyhyen ajan perehtyä Espanjan pankkien vakuussopimukseen.

Liperiläinen Keskustan kansanedustaja Eero Reijonen uumoilee, että hallituspuolueidenkin rivit saattavat rakoilla.

– Sehän jakautuu tietysti niin, että hallituspuolueet tukevat ratkaisua ja oppositio on eri mieltä. Luulen, että kynnys osalle hallituspuolueista alkaa kasvaa aika korkeaksi. Tässä mennään niin kuin on ennustettu, pala kerrallaan tuodaan aina uusi päätös eduskuntaan päätettäväksi, Reijonen kuvailee.

– Tätä olisi pitänyt käsitellä myös perustuslaillisesta näkökulmasta, jotta tietäisimme onko pankkien tukeminen EU:n perussopimuksen mukaista, sanoo Reijonen.

Tilanne on huolestuttava

– Hallitukselta puuttuu kokonaisnäkemys täysin. Tilanne on aika huolestuttava. Hyvin huolestuttava piirre on se, että minusta olemme menossa voimakkaasti kohti liittovaltiota, jolloin on yhteinen pankkiunioni ja talouspolitiikka. Käytännössä sen jälkeen suomalaisilla ei ole paljon määräämisvaltaa omikaan asioihin, maalaa Reijonen.

Olemme menossa voimakkaasti kohti liittovaltiota

- Eero Reijonen

Reijonen on valtiovarainvaliokunnan jäsen. Hän yrittää saada puheenvuoron täysistunnossa.

Maakunnan kansanedustajista ainoastaan Perussuomalaisten joensuulainen kansanedustaja Osmo Kokko ei pysty osallistumaan Espanja-vakuussopimuksen käsittelyyn. Yrittäjänä toimiva Kokko ei saanut järjestettyä varahenkilökuntaa

Tiedonantoa koskevat mahdolliset äänestykset ovat perjantaina klo 10 pidettävässä täysistunnossa.

Tuoreimmat aiheesta: Pohjois-Karjala

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä