Rokkirokkaa luomuna tai lihalla
Ilosaarirock vaatii kunnon muonituksen, jos aikoo jaksaa useamman päivän bändien parissa. Takavuosien yltiöetnosta tarjonnasta on tultu takaisin kohti kotoisempaa lautasen täytettä, ottaja löytyy niin rokkirokalle kuin tiukemmin maustetulle paellallekin.
Kesätapahtumissa koetteilla on muonittajien taitojen lisäksi myös kokkien mielikuvitus. Festariruokaa syntyy joka lähtöön paistetuista muikuista kebabeihin ja makkaraperunoista täytettyihin voileipiin.
- Jostain 80-luvulta lähtien kesätapahtumien ruokatarjonta alkoi selvästi kansainvälistyä, kun ihmiset matkustivat maailmalla enemmän, ja vaikutteet kantautuivat tänne Pohjolaankin. Välillä tuntui, ettei festareilta ja kesäjuhlilta kotimaista syötävää löydä lainkaan, pohtii joensuulainen kokki Tarmo Wasenius.
Nyt kotimaistakin saa. Lähiruokaa ja luomua osataan jopa kysyä, ja niitä molempia Joensuun toriltakin löytyy.
- Perusasiat toimii aina. Hernekeitto on kätevää kesäruokaa, ja rokkikansalle tätä tarjotaan sekä luomuna, että sianlihalla varustettuna. Laittelin keitot porisemaan aamuneljältä, ja näistä tehdään nimenomaan keittoa, ei puuroa, Tarmo Wasenius kertoo.
Paikalle saapuu ruoka-annoksen kyselijä, joka harmistuu kuullessaan että tarjolla on hernekeittoa. Kun selviää, että keittoa saa myös ilman lihaa, löytyy lautaselle nopeasti ottaja.
- Luomurokassa kaikki on luomua; herneet, porkkanat ja kasvisliemi. Lihaisampaan versioon ei luomupossua löytynyt, sitä on vaikea saada, Wasenius pahoittelee.
Apukokki hämmentää nuoruuden innolla
Waseniuksen kaveriksi torille oli halunnut lähteä myös lapsenlapsi. Tyttärenpoika Oiva oli pestistä niin otettu, että uni karisi silmistä jo aikaisin aamulla, eikä pikkukokki laskenut ukkia yksin liikkeelle lainkaan.
- Oiva sytytteli tulet kenttäkeittiön tulipesiin ja hoitaa rokkirokan hämmentelyä sen verran kun haluaa ja jaksaa. Meillä on tällainen high-tec-vampain mallia Ruotsin armeija, jolla rokkirokat syntyvät. Kenttäkeittiössä on kaksi tulipesää, kaksi keittioastiaa, ja edessä kaksi eri vesiastiaa, joten kuumaa vettä saadaan tarpeen mukaan, Wasenius kertoo.
Rokkirokka syntyy vaikkapa näin:
500 grammaa herneitä, kolme litraa vettä, liha- tai kasvislientä, musta- ja maustepippuria, suolaa, ja hieman tuoreita laakerinlehtiä. Herneet liotetaan yön yli ennen keittämistä. Lihaa sopii lisätä syöjien maun mukaan.
Massatapahtumien muonitus on oma taiteenlajinsa, jossa kokemus on paras apu. Tarmo Wasenius vinkkaa, että tuotetta olisi hyvä pystyä vaihtamaan sään ja vuorokauden ajan mukaan.
- En minä ainakaan jaksa tehdä koko päivää samaa tuotetta, kyllä tästä kokkaamisesta pitää saada nauttiakin. Kun vaihtaa tarjottavaa, saa itsekin vaihtelua. On myös niin, että aamupäivällä menee paremmin kevyempi syötävä, illalle pitää löytyä tuhdimpaa tavaraa, Wasenius sanoo.
Yhtä ei vielä ole näkynyt. Hyvin toteutettu salaattipöytä voisi olla rokkikansallekin mieleinen eväs. Ehkä ensi vuonna?
Tuoreimmat aiheesta: Pohjois-Karjala
Mopoauto on autoilijalle outo kokemus
Mopoauto, eli virallisemmin kevyt nelipyörä, on yhä yleisempi näky Suomen taajamissa ja teillä. Mopoauto on varsinkin nuorison suosiossa, mutta kokeneelle autoilijalle se voi olla outo ja meluisa ajettava.
Kuorrute kruunaa kuppikakun
Cupcake eli kuppikakku valloittaa kovaa vauhtia maailmaa. Kuppikakuilla herkutellaan erityisesti Pohjois-Amerikassa ja Australiassa, mutta leivonnaisten suosio yltää muihinkin maailmankolkkiin. Suomessa näitä herkkuja on tarjolla kahviloissa, mutta sen verran yksinkertaisesta herkusta on kyse, että sellaisen osaa lohtia kuka tahansa kotileipurikin.
Jazzliitto palkitsi joensuulaisen Jussi Sierlan
Jussi Sierla toimi pitkään Joensuun Jazzkerho -76:n puheenjohtana. Kerho saa kiitosta aktiivisuudestaan ja vireästä konserttitoiminnastaan.
Kesämökki tuhoutui Juuassa
Hirsimökki tuhoutui tulipalossa kokonaan Pohjois-Karjalassa. Tuli levisi myös maastoon, mutta henkilövahingoilta säästyttiin.
Keskiviikkona hukkunut nainen löydettiin tänään
Nainen hukkui Ilomantsissa sijaitsevaan Ilomantsinjärveen keskiviikkona.
Jere ja Joni pääsivät haluamiinsa hommiin Kontiorannassa
Tammikuussa Kontirannassa varusmiespalveluksensa aloittaneet Jere Nuutinen ja Joni Ilmakari ovat päässeet haluamalleen koulutusalalle. Jere soittaa varusmiesbändissä ja Jonista tulee sotilaspoliisi. Alokasajasta meininki on muuttunut melkoisesti, toteavat nuoret miehet.
Mies halusi näpäyttää kunnanjohtajaa - poltti DVD-soittimen ja verhot
Mies tuskastui jouluaattona asuntonsa kylmyyteen. Hän kaatoi bensiiniä DVD-soittimeen ja sytytti laitteen palamaan.
Rakennustyömaa hyytyi alkumetreille - maisema muistuttaa uima-allasta
Ohikulkijat ovat ihmetellet, mikä on se kaivanto Hukanhaudan ja Karhumäen välissä, joka muistuttaa tällä hetkellä uima-allasta. Kyseessä on alkumetreille hyytynyt kerrostalon rakennustyömaa, josta maa-aineksia ehdittiin poistaa. Sade- ja sulamisvedet ovat täyttäneet montun. Tontin omistaa venäläistaustainen Karhunmäki Invest Oy.
Itä-Suomessa petyttiin: ministerisalkut menivät muille
SDP:n ministerikierrätyksessä yhtään Itä-Suomeen ei saatu yhtään uutta ministerisalkkua. Paikallisten demarivaikuttajien mielestä Itä-Suomesta olisi löytynyt osaavia edustajia ministerien paikoille. Puolueen valinnoille riittää kuitenkin ymmärrystä.
Lisähappi leikkauksen jälkeen voi estää jalan amputaation
Lisähapen antaminen verisuonikirurgisista leikkauksesta toipuvalle vähentää merkittävästi haavatulehduksia, kertoo lauantaina Itä-Suomen yliopiston Joensuun kampuksella tarkastettava väitöstutkimus. Kahden päivän happiviiksikuurilla voidaan estää jopa alaraajan amputaatio.
