Turku |

Roope Riski hakee pelipaikkaa Englannista

Polvivammoista kärsinyt hyökkääjä haluaa jatkaa uraansa ulkomailla. Uusi seura pitäisi löytyä pian, sillä Euroopan siirtoikkuna sulkeutuu parin viikon sisällä.

Roope Riski.
Kuva: Yle

Turun Palloseurassa viime vuosina maaleja paukutellut Roope Riski hakee uutta potkua uralleen Englannista.

Riski on ollut reilun viikon ajan saarivaltion toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Derby Countyn testattavana.

- Tähän mennessä on mennyt ihan mukavasti. Seura etsii uutta hyökkääjää ja olen yrittänyt kaikkeni antaakseni mahdollisimman kovat näytöt taidoistani, Riski sanoo.

Riskin lisäksi muutkin pelaajat taistelevat pelipaikasta Derbyn joukkueessa. Hyökkääjän tontille ei ole kuitenkaan ollut hirveästi tunkua.

- Täällä on ollut ainakin yksi skotlantilainen hyökkääjä. Olen kuullut huhuja, että tänne tulisi näytille vielä lisää pelaajia, Riski toteaa.

Polvivamma pilasi pelit Norjassa

Italian pääsarjasta viime kaudella pudonneen Cesenan palkkalistoilla oleva Riski vietti alkuvuoden lainassa norjalaisseura Hönefossissa. Lainasopimus kuitenkin purettiin loukkaantumisten takia.

Aikaa ei ole liikaa jäljellä. Parin viikon päästä pitäisi olla nimet paperissa.

- Roope Riski

- Kärsin polvivammasta Norjassa ennen kauden alkua. Juuri kun olin saamassa mahdollisuuden päästä ykkösjoukkueeseen, loukkasin polveni uudestaan, Riski harmittelee.

Riskin agentti sai monia tarjouksia pelaajastaan, mutta lopulta nuori hyökkääjä halusi lähteä kokeilemaan Englannin kenttien menoa.

- Täällä pelataan aika samanlaista jalkapalloa kuin Norjassa. Molemmissa sarjoissa peli on suoraviivaista ja fyysistä.

- Tempo on toki täällä nopeampaa ja pelaajat ovat taitavampia kuin Norjassa, Riski selvittää.

Tavoitteena jatkaa ulkomailla

Derbyn harjoitusotteluissa maalin makuun päässyt Riski uskoo antaneensa hyvät näytöt brittijoukkueen seurajohdolle.

Hän toivoo, että Derby ja Cesena pääsevät nopeasti sopimukseen mahdollisesta siirrosta, sillä pelaajat saavat vaihtaa seuraa Euroopassa enää elokuun loppuun asti. Siirtoikkuna avautuu uudelleen vasta tammikuussa.

- Minulla on vajaat kaksi vuotta sopimusta jäljellä Cesenan kanssa. Heillä on kuitenkin sen verran rahaongelmia, että seura on asettanut melkein kaikki pelaajat myyntilistalle.

- On minulla Derbyn lisäksi vielä muitakin vaihtoehtoja. Aikaa ei ole kuitenkaan liikaa jäljellä. Parin viikon päästä pitäisi olla nimet paperissa, Riski kertoo.

Hyökkääjän ensisijainen tavoite on jatkaa uraansa ulkomailla.

- Tuskin Suomesta löytyy ostajaa, jos Cesena haluaa minut myydä.

Tuoreimmat aiheesta: Turku

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä