Ropsin afrikkalaisten palkat alle keskipalkkojen
Afrikasta Suomeen palkatut jalkapalloilijat tienaavat vain murto-osan alan keskipalkasta. Vuoden 2009 verotietojen mukaan valtaosa Rovaniemen palloseuran pelaajista ansaitsi kuudesta tuhannesta eurosta 11 000 euroon. Suomen jalkapalloilijoiden keskipalkka oli 24.000 euroa samana vuonna.
Rovaniemen palloseura kieltäytyi Pelaajayhdistyksen suosituksesta antamasta tietoa erotettujen afrikkalaispelaajien palkkatasosta. Verotietojen mukaan vuonna 2009 heidän verotettavat ansiotulonsa olivat 6.000 ja 11.000 euron välillä.
Vain yksi afrikkalaispelaajista tienasi 21.000 euroa vuodessa, mikä sekin on kolme tuhatta vähemmän kuin Suomen jalkapalloilijoiden keskipalkka.
Jos työkuukausia on vuodessa esimerkiksi yhdeksän tulee verotietojen mukaan vähiten ansiotuloja saaneen Godfrey Chibangan 6.035 euron vuosiansiotulosta bruttokuukaustuloksi 670 euroa. Verottajalta tarkistetun tiedon mukaan tuohon valtion verotuksessa verotettavaan ansiotuloon sisältyvät myös ilmaisen asunnon tai muun luontoisedun verotusarvot.
Jalkapallon pelaajayhdistyksen ”Jalkapalloilijoiden palkkatutkimus 2009” mukaan ammattijalkapalloilijoiden keskiarvopalkka luontaisetuineen vuodessa oli 24.060,00 euroa.
RoPSin Veikkausliigajoukkueen vuoden 2009 afrikkalaispelaajista eniten tienasi Nchimunya Mweetwa, jonka ansiotulo luontoisetuineen oli 21.075 euroa. Se on 3.000 euroa keskiarvon alapuolella.
Ropsin pelaajien verotustiedot vuodelta 2009. (Tiedot saatu verottajalta)
|
Pelaaja |
Verotettavava tulo (euroa) |
|
Godfrey Chibanga |
6.035,09 |
|
Christopher Musonda |
6.942,69 |
|
Chanda Mwaba |
8.845,28 |
|
Chileshe Chibwe |
9.838,28 |
|
Stephen Kunda |
11.768,46 |
|
Nchimunya Mweetwa |
21.075,37 |
Sopupeliepäillyistä Francis Kombe, Valter Khorugasvili ja Pavle Khorugasvili eivät pelanneet Ropsissa vuonna 2009. Taulukossa mukana olevat pelaajat ovat pelanneet Veikkausliigassa RoPSin joukkueessa v 2009 seuran omien nettisivujen mukaan.
RoPSin entisellä toimitusjohtajalla, Jouko Kiistalalla oli verotettavia ansioita vuonna 2009 yhteensä 85 969,34 euroa. RoPS-pomon ansiotulot olivat 81 769 euroa ja pääomatuloja hänellä oli 4 200,34 euroa.
Tuoreimmat aiheesta: Lappi
Peuravuonon sahalla ei muutoksia
Arktos Groupin yrityssaneeraushakemus ei ole vaikuttanut samalla omistajapohjalla olevan Inarin Peuravuonon sahan toimintaan. Sahan vuosi sitten ostanut Morven Ltd Oy:n toimitusjohtaja Jaakko Kilpeläinen kertoo sahan tuotannon jatkuneen talven ajan normaalisti.
Maa järisi neljästi Norjanmerellä
Yhdysvaltain geologinen keskus ei antanut tsunamivaroitusta maanjäristysten takia.
Ympäristöministeriö tiukentaa virkavapauksiaan
Ministeriö ei aio jatkossa puoltaa esimerkiksi kaivosyhtiöihin töihin haluavien virkamiesten virkavapauksia. Kansliapäällikkö Hannele Pokan mukaan linjaus tehtiin, koska liikehdintä koettelee kansalaisten luottamusta.
"Onko pakko maksaa, jos ei taho?"
Yksityinen parkkisakko kuumentaa tunteita myös Rovaniemellä.
Valion vanhanajan täysmaitoa ei vielä tunneta
Valion Hilja-vanhanajan täysmaito on vielä suurelle osalle ostajia tuntematon tuote. Valion brändipäällikön Paula Viikarin mukaan Valio on toukokuun alussa tuonut mahdollisimman vähän käsitellyn maitotuotteen markkinoille kuluttajien toiveesta.
Mies huitoi puukolla Sodankylässä
Sodankyläläinen mies sai pahoinpitelystä ehdollisen vankeusrangaistuksen. Mies oli aiheuttanut puukolla toiselle miehelle runsaasti verta vuotaneet haavat sormiin.
Oudompaa Särestöniemeä esillä Rovaniemellä
Kattava läpileikkaus Reidar Särestöniemen taiteesta esillä Rovaniemen taidemuseoon. Perjantaina avattava näyttely on koottu Kirsi ja Keio Eerikäisen taidesäätiön lähes kahden sadan taulun kokoelmasta. Kokoelma on annettu säilytettäväksi Rovaniemen taidemuseolle. Näyttelyssä on esillä on 120 Särestöniemen teosta alkuajoista viimeisiin maalauksiin.
Poika varasti humalassa auton
Humalainen poika varasti auton ja lähti sillä liikenteeseen Ivalossa. Poliisi sai pojan kiinni ennen kuin hän ehti edes saada autoa käyntiin.
Ivalon Pikku-Petsamosta löytyi sodanaikainen ammus
Ivalon Pikku-Petsamosta löytyi toisen maailmansodan aikainen ammus omakotitalon takapihalta. Löytäjä Antti Musikka kaivoi ammuksen kaivinkoneella entisestä perunapellosta. Musikka kiittelee onneaan, sillä vanhat ammukset voivat olla räjähdysherkkiä.
Tulva hellittää Lapissa edelleen
Ounasjoella veden korkeus ja virtaamat laskevat Kittilän kirkonkylällä. Kemijoen vesi jäi Rovaniemellä puoli metriä vuoden 1993 suurtulvasta.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.