Rovaniemellä jopa tuhat sairastunutta
Sika-influenssaepidemia on edennyt Rovaniemellä nopeasti. Lapin keskussairaalan infektiolääkärin Markku Broaksen mukaan Rovaniemellä on jo satoja, jopa tuhat sikainfluenssaan sairastunutta. Rovaniemellä aikaistetaan sikainfluenssarokotukset alkamaan sen vuoksi jo torstaina.
Rovaniemen kaupunki on saanut keskiviikkona 1 500 rokotetta ja rokotusten piti alkaa terveydenhuollon henkilöstöstä ensi viikolla. Terveydenhuollon palvelupäällikön Tapio Raasakan mukaan hoitohenkilöstön rokotukset on päätetty aikaistaa alkamaan torstaina nopeasti edenneen epidemian vuoksi.
Lisäksi Lapin keskussairaala sai tuhat sikainfluenssarokotetta keskiviikkona. Myös sairaalan henkilöstön rokotukset alkavat samoin torstaina.
Sikainfluenssarokotuksia on jo aloitettu muualla Suomessa tällä viikolla. Pistoksia on annettu jo ainakin Satakunnan ja Seinäjoen keskussairaaloissa.
Raskaana olevat rokotetaan seuraavaksi
Torstaina rokotusurakka alkaa Rovaniemen lisäksi Helsingin terveysasemilla. Terveydenhuollon hoitohenkilöstön jälkeen riskiryhmistä rokotetaan raskaana olevat naiset.
Sitten rokotetaan alle 65-vuotiaat lääketieteellisiin riskiryhmiin kuuluvat, muun muassa astmaatikot, sydänpotilaat ja monen lääkkeen verenpainepotilaat. Neljännellä viikolla ovat vuorossa lapset kuudesta kuukaudesta kolmeen vuoteen.
Sen jälkeen Rovaniemellä rokotetaan suurin, noin 20 000 ihmisen ryhmä, johon kuuluvat 3-24-vuotiaat ja varusmiehet. Viimeisenä rokotetaan yli 65-vuotiaat lääketieteellisiin riskiryhmiin kuuluvat, muun muassa astmaatikot, sydänpotilaat ja monen lääkkeen verenpainepotilaat
Lapsille harkitaan tehosterokotusta
Rokoteurakka kestänee kuluvan vuoden loppuun. Rovaniemen avoterveydenhuollon ylilääkäri Mia Palo sanoo, että silloin harkitaan myös muiden rokottamista sikainfluenssaa vastaan ja tehosterokotteen antamista lapsille.
Palo sanoo, että ensimmäisen 1 500 rokote-erän jälkeen Rovaniemi saanee nopeasti lisää rokotteita, ja rokotukset jatkuvat ensi viikolla.
Näytteitä enää osasta potilaita
Lapin keskussairaalan infektioyksikön ylilääkäri Markku Broas sanoo, että Rovaniemellä on nopeasti ja selvästi alkanut sikainfluenssaepidemia. Broaksen mukaan päivystyspisteisiin tulee jatkuvasti potilaita, joilla on kuumetta ja hengitystieoireita.
- Enää emme ota näytteitä kuin osasta potilaita, koska tautitapausten määrä on noussut suureksi.
Myös muualla maakunnassa on todettu sikainfluenssaa. Sodankylän varuskunnassa potilaiden määrä on noussut yli sataan. Sodankylän Jääkäriprikaatissa on 800 varusmiestä sekä lisäksi kantahenkilökunta.
Sikainfluenssaa myös Kemissä ja Oulussa
Epidemian alku on levinnyt myös Kemin alueelle ja Ouluun, joissa on selkeästi sairastavuutta.
"Kemissä joitakin kymmeniä tautitapauksia"
Kemin terveyspalvelujen ylilääkäri Jyri J. Taskila sanoo, että epidemia on alkamassa myös Kemissä.
- Näytteiden perusteella todettiin keskiviikkona kaksi uutta sikainfluenssatapausta. Aikaisemmin on vahvistunut kaksi tautitapausta.
Taskila arvioi, että todellisuudessa Kemin alueella on joitakin kymmeniä sikainfluenssatapausta.
Broas: Rovaniemellä sairastuneita nyt 1-2 prosenttia väestöstä
Eniten sikainfluenssaa on siis esiintynyt tähän mennessä Rovaniemellä. Infektiolääkäri Broas sanoo, että tarkkaa sairastuneitten määrää on vaikea arvioida. Hänen mukaansa ihmiset sairastavat sikainfluenssaa pääsääntöisesti kotonaan.
- Kun Rovaniemellä on lähes 60 000 asukasta, niin yksi prosentti merkitsee 600 sairastunutta ja kaksi prosenttia 1 200 sairastunutta.
- Oma arvioni on, että Rovaniemellä on useita satoja, jopa tuhat sairastunutta, koska epidemia on nyt selkeästi meneillään ja sairastuvuutta on hyvin laajasti. Riskiryhmät ovat hakeutuneet joukolla vastaanotolle lääkityksen saamista varten, Broas sanoo.
Terveydenhuolto ei ole vielä ylikuormittunut
- Määrä perustuu epidemiologiseen arvioon. Kun epidemia lähtee liikkeelle, niin ensimmäisen ja toisen viikon sairastavuusluvut ovat yksi-kaksi, jopa kolme prosenttia väestöstä. Influenssan sairastavuuden huippuviikoilla, neljännellä ja viidennellä viikolla tautitapaukset nousevat 6-8 prosentin tasolle.
Broas sanoo, että normaaliin kausi-influenssaan sairastuu 10-15 prosenttia väestöstä. - Sikainfluenssaan sairastuneita arvioidaan olevan kahdeksan viikon aikana jopa 30 prosenttia väestöstä, Broas sanoo.
Broaksen mukaan rajuksi tätä epidemian alkua ei voi vielä sanoa, eivät meidän terveydenhuollon pisteet ole ylikuormittuneet.
- Tottakai rajuunkin taudin laajenemiseen valmistaudutaan ja tehdään suunnitelmia, jotta meillä on riittävästi sairaalapaikkoja ja tehohoidon paikkoja.
Tuoreimmat aiheesta: Lappi
Valion vanhanajan täysmaitoa ei vielä tunneta
Valion Hilja-vanhanajan täysmaito on vielä suurelle osalle ostajia tuntematon tuote. Valion brändipäällikön Paula Viikarin mukaan Valio on toukokuun alussa tuonut mahdollisimman vähän käsitellyn maitotuotteen markkinoille kuluttajien toiveesta.
Mies huitoi puukolla Sodankylässä
Sodankyläläinen mies sai pahoinpitelystä ehdollisen vankeusrangaistuksen. Mies oli aiheuttanut puukolla toiselle miehelle runsaasti verta vuotaneet haavat sormiin.
Oudompaa Särestöniemeä esillä Rovaniemellä
Kattava läpileikkaus Reidar Särestöniemen taiteesta esillä Rovaniemen taidemuseoon. Perjantaina avattava näyttely on koottu Kirsi ja Keio Eerikäisen taidesäätiön lähes kahden sadan taulun kokoelmasta. Kokoelma on annettu säilytettäväksi Rovaniemen taidemuseolle. Näyttelyssä on esillä on 120 Särestöniemen teosta alkuajoista viimeisiin maalauksiin.
Poika varasti humalassa auton
Humalainen poika varasti auton ja lähti sillä liikenteeseen Ivalossa. Poliisi sai pojan kiinni ennen kuin hän ehti edes saada autoa käyntiin.
Ivalon Pikku-Petsamosta löytyi sodanaikainen ammus
Ivalon Pikku-Petsamosta löytyi toisen maailmansodan aikainen ammus omakotitalon takapihalta. Löytäjä Antti Musikka kaivoi ammuksen kaivinkoneella entisestä perunapellosta. Musikka kiittelee onneaan, sillä vanhat ammukset voivat olla räjähdysherkkiä.
Tulva hellittää Lapissa edelleen
Ounasjoella veden korkeus ja virtaamat laskevat Kittilän kirkonkylällä. Kemijoen vesi jäi Rovaniemellä puoli metriä vuoden 1993 suurtulvasta.
Yara jatkaa Soklin kaivosradan suunnittelua kesäkuussa
Lannoiteyhtiö Yara päivittää suunnitelmiaan Savukosken ja Sallan alueella.
Rovaniemeläismiehelle vankeutta
Rovaniemeläinen mies on saanut kuuden kuukauden ehdottoman vankeustuomion Lapin käräjäoikeudessa. Mies on syyllistynyt oikeuden mukaan useisiin rikoksiin, muun muassa törkeään varkauteen ja maksuvälinepetokseen.
Lapin teillä loukkaantui aiempaa enemmän
Lapin tieliikenteessä kuoli kolme ja loukkaantui 90 ihmistä alkuvuonna. Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan edellisvuoden tammi-huhtikuuhun verrattuna kuolleiden määrä laski, mutta loukkaantuneiden määrä kasvoi.
Lappilainen toripottu painuu maan alle
Rovaniemeläinen perunanviljelijä Timo Raitio on päässyt istuttamaan perunaa pelloilleen puolitoista viikkoa toiveitaan myöhemmin. Torimyyntiin hän uskoo perunasatonsa silti ehtivän tavanomaiseen aikaan.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.