Rovaniemen joukkotappelut ennennäkemättömiä
Suuria joukkotappeluita ei ole Rovaniemellä ennen ollut, sanoo komisario Jari Lindholm Lapin poliisilaitokselta.
Tänä kesänä Ounasrinteellä on sattunut kaksi joukkotappelua, joissa yhteen ovat ottaneet suomalaiset ja ulkomaalaiset miehet. Lindholm ei ole nähnyt vastaavaa asuttuaan kaupungissa yksitoista vuotta.
Ensimmäinen suomalaisten ja ulkomaalaisten yhteenotto Ounasrinteellä sattui 3. heinäkuuta, jolloin paikalla saattoi olla jopa viisikymmentä ihmistä.
Muutaman kymmenen heistä arvellaan tapelleen, kertoo Lindholm.
Nuoret miehet käyttivät aseina muun muassa puukeppejä. Toinen vastaava joukkoyhteenotto sattui viime lauantaina.
Väärät asenteet yksi syy
Lindholm kertoo, että ensimmäisen tapauksen tutkinta on muutamaa kuulustelua vaille valmis. Toisessa tutkinta on vielä kesken.
Poliisi on kuulustellut kiinniotetut, mutta todistajien kuuleminen ja todistusaineiston analysointi on vielä kesken.
Lindholm näkee, että yksi syy tappeluille ovat nuorten miesten väärät asenteet.
- Lähteekö tämä kaikki henkilöiden päästä. Ettei esimerkiksi pidä ulkomaalaisista, Lindholm miettii.
Poliisilla ei tietoa ennalta
Poliisin tietoon ei ole tullut ennalta, että yhteenottoja olisi tulossa. Jari Lindholm ei ole kuullut, että kolmatta tappelua suunniteltaisiin.
- Lisäämme valvontaa viikonloppuna ja pyrimme ennalta estämään tappeluita. Yritämme nyt saada kaupunkiin yleisen turvallisuuden.
Esimerkiksi turvakameroita on tulossa lisää Ounasrinteellä sijaitsevan kauppakeskuksen yhteyteen
Suomalaiset kiusaavat, ulkomaalaiset vastaavat porukalla
Joukkotappelut ovat todennäköisesti lähteneet liikkeelle muutaman nuorukaisen sanaharkasta.
- Ensimmäinen tapaus sattui hetken mielijohteesta. Päivän aikana oli maisteltu keskustassa nautintoaineita ja lähdetty Ounasrinteelle. Tappelu alkoi huutamisesta ulkona ja sen jälkeen on ollut täysi rähinä päällä, Lindholm kertoo.
Ounasrinteellä asuvat ja työskentelevät arvioivat, että tappelut saavat alkunsa suomalaisten huutelemisesta, jonka jälkeen maahanmuuttajat kutsuvat joukon kavereitaan avuksi ratkomaan riitoja.
- Maahanmuuttajat ovat kuulleet jostain, että suomalaiset tulevat päälle isolla porukalla, arvioi Ounasrinteellä sijaitsevan pitserian yrittäjä Mehmet Gynez.
- Jos sitten joku suomalainen tulee heidän päälleen, kaikki muut ulkomaalaiset saapuvat apuun.
Vastaanottokeskuksen nuorilla ei taistelumielialaa
Lauhamaa ei ole nähnyt taisteluilmapiiriä vastaanottokeskuksessa.
- Nämä nuoret miehet, jotka osallistuvat tappeluihin, eivät tule ensimmäisenä kertomaan asiasta. Jotain muuta kautta yleensä kuulemme asiasta.
Lauhamaan mukaan vastaanottokeskuksen miestyöntekijät ovat kuitenkin käyneet keskusteluja poikien kanssa.
- Keskustelua on ollut joukkotappeluiden jälkeen. Ja jos on ollut vähänkin epäilystä, että joku on osallistunut tappeluihin, Lauhamaa sanoo.
Lauhamaa uskoo, että tappelijat kokevat jopa häpeää tekemisistään.
- Joku heistä sitten kertoo, mitä tapahtui.
Liian vähän tekemistä
Rovaniemen vastaanottokeskuksen vs. johtaja Paula Lauhamaa arvioi, että maahanmuuttajanuorilla on viikonloppuisin liian vähän tekemistä.
- Olemme järjestäneet vastaanottokeskuksessa yhteistoimintaa: Pelejä, suomen kielen opetusta ja retkiä. Viikonloput ovat kuitenkin tyhjäkäyntiä.
Yhteistoimintaa paikallisten asukkaiden kanssa ei ole järjestetty viime vuosina.
Lauhamaa toivookin, että esimerkiksi urheiluseurat ottaisivat vastaanottokeskuksen nuoria omaan toimintaansa mukaan.
- Myös jokapäiväinen kanssakäyminen nuorten miesten kanssa olisi tärkeää.
Maahanmuuttajia kotouttaa myös rovaniemeläinen kumppanuushanke Verso.
Se järjestää muun muassa kielikursseja, työpajoja sekä monikulttuurivalmennusta ja ohjaa vastaanottokeskuksen asukkaita käyttämään erilaisia palveluja.
Kumppanit saman pöydän ääreen nopeasti
Paula Lauhamaa sanoo, että puhuminen olisi nyt tärkeää.
- Asiat eivät yhdellä keralla mene päähän, kenellekään.
Komisario Jari Lindholm kertoo, että poliisi ja kaupungin edustajat tapaavat keskustellakseen turvallisuustilanteesta.
- Ongelma täytyy saada kuriin. Meillä ei resursseja yksin, nyt tarvitaan myös tavallisten kansalaisten yhteistyötä ja apua.
Jari Lindholm näkee, että yhteistyökumppanit olisi saatava yhteisen pöydän ääreen nopeasti.
- Jokainen minuutti voi tapahtua jotain, ei voi koskaan sanoa, milloin seuraava yhteenotto tulee.
Tuoreimmat aiheesta: Lappi
Valion vanhanajan täysmaitoa ei vielä tunneta
Valion Hilja-vanhanajan täysmaito on vielä suurelle osalle ostajia tuntematon tuote. Valion brändipäällikön Paula Viikarin mukaan Valio on toukokuun alussa tuonut mahdollisimman vähän käsitellyn maitotuotteen markkinoille kuluttajien toiveesta.
Mies huitoi puukolla Sodankylässä
Sodankyläläinen mies sai pahoinpitelystä ehdollisen vankeusrangaistuksen. Mies oli aiheuttanut puukolla toiselle miehelle runsaasti verta vuotaneet haavat sormiin.
Oudompaa Särestöniemeä esillä Rovaniemellä
Kattava läpileikkaus Reidar Särestöniemen taiteesta esillä Rovaniemen taidemuseoon. Perjantaina avattava näyttely on koottu Kirsi ja Keio Eerikäisen taidesäätiön lähes kahden sadan taulun kokoelmasta. Kokoelma on annettu säilytettäväksi Rovaniemen taidemuseolle. Näyttelyssä on esillä on 120 Särestöniemen teosta alkuajoista viimeisiin maalauksiin.
Poika varasti humalassa auton
Humalainen poika varasti auton ja lähti sillä liikenteeseen Ivalossa. Poliisi sai pojan kiinni ennen kuin hän ehti edes saada autoa käyntiin.
Ivalon Pikku-Petsamosta löytyi sodanaikainen ammus
Ivalon Pikku-Petsamosta löytyi toisen maailmansodan aikainen ammus omakotitalon takapihalta. Löytäjä Antti Musikka kaivoi ammuksen kaivinkoneella entisestä perunapellosta. Musikka kiittelee onneaan, sillä vanhat ammukset voivat olla räjähdysherkkiä.
Tulva hellittää Lapissa edelleen
Ounasjoella veden korkeus ja virtaamat laskevat Kittilän kirkonkylällä. Kemijoen vesi jäi Rovaniemellä puoli metriä vuoden 1993 suurtulvasta.
Yara jatkaa Soklin kaivosradan suunnittelua kesäkuussa
Lannoiteyhtiö Yara päivittää suunnitelmiaan Savukosken ja Sallan alueella.
Rovaniemeläismiehelle vankeutta
Rovaniemeläinen mies on saanut kuuden kuukauden ehdottoman vankeustuomion Lapin käräjäoikeudessa. Mies on syyllistynyt oikeuden mukaan useisiin rikoksiin, muun muassa törkeään varkauteen ja maksuvälinepetokseen.
Lapin teillä loukkaantui aiempaa enemmän
Lapin tieliikenteessä kuoli kolme ja loukkaantui 90 ihmistä alkuvuonna. Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan edellisvuoden tammi-huhtikuuhun verrattuna kuolleiden määrä laski, mutta loukkaantuneiden määrä kasvoi.
Lappilainen toripottu painuu maan alle
Rovaniemeläinen perunanviljelijä Timo Raitio on päässyt istuttamaan perunaa pelloilleen puolitoista viikkoa toiveitaan myöhemmin. Torimyyntiin hän uskoo perunasatonsa silti ehtivän tavanomaiseen aikaan.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.