Lappi |

Rovaniemen Teatteri menettää kaksi johtajaansa

Atro Kahiluoto ja Vihtori Rämä eivät jatka Rovaniemen Teatterin johdossa. He lopettavat nykyisissä tehtävissään heinäkuussa 2012.

Rovaniemen kaupunginteatterin johtaja Vihtori Rämä
Vihtori Rämä on toinen Rovaniemen Teatterin johtajista. Kuva: YLE / Maija-Liisa Juntti

Kahiluoto ja Rämä ovat johtaneet Rovaniemen Teatteria – Lapin Alueteatteria elokuusta 2010. Heidän johtajasopimuksensa ovat kaksivuotisia. Sopimuksiin sisältyy yksi optiovuosi, jota he eivät siis aio käyttää.

Kahiluoto sanoo päätyneensä ratkaisuun osin sen vuoksi, että johtajakaksikon ohjelmistovalinnat eivät ole saaneet teatterin katsojalukuja toivottuun nousuun.

- Olen pyrkinyt tuottamaan oman taiteellisen näkemykseni mukaan parhaan mahdollisen ohjelmiston. Mikäli taidekäsitykseni ei kohtaa yleisön vastaavaa, on varmasti syytä vaihtaa ohjelmiston laatijaa, Kahiluoto summaa.

- Koen katsojatavoitevaatimukset kohtuuttomina tilanteessa, jossa remontin vuoksi iso katsomo jäi pois käytöstä jo keväällä kahdeksi kuukaudeksi, ja sitten rakennamme tyhjiin saleihin uudet teatteritilat, jolloin esityksiä ei voi olla kovin paljon, sanoo puolestaan Vihtori Rämä.

- Silti on totta, että näissäkin oloissa katsojia voisi olla enemmän. Olemme kuitenkin johdonmukaisesti toimineet hallituksen antaman alkuperäisen tehtävän mukaisesti yrittäen löytää uusia yleisöjä. Reilu vuosi on liian lyhyt aika arvioida sen onnistumista.

Lapin Alueteatteriyhdistyksen hallituksen työvaliokunta kokoontuu ennen vuodenvaihdetta valmistelemaan teatterin tulevia johtajuusjärjestelyjä.

Lähteet:
YLE Lappi

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Lappi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä