Röyhkeä salakalastaminen riesana Iijoella
Tänä kesänä Iijokeen on ylisiirretty tutkimustarkoituksessa yli 200 lohta, joiden kimppuun kalastajat ovat iskeneet poikkeuksellisen hanakasti. Salakalastus häiritsee Iijoen voimalaitosten kalateiden rakentamisaikeita ja joen lohikannan elvyttämistä.
Iijoen kalatiet -hanketta maastossa valvova Metsähallitus tuskailee salakalastajien runsautta.
Tänä kesänä Iijoelta on kantautunut kalastajien korviin tietoja suurista lohista, jotka houkuttavat vapamiehet jopa patoaltaiden ylä- ja alajuoksuille suursaaliin toivossa. Kalatiehankkeen ylisiirtokaloista suurimmat ovat noin viisitoistakiloisia.
- Havaintoja luvattomasta toiminnasta on tehty sekä rannoilta että veneistä, patojen ylä- ja alapuolelta, Metsähallituksen kalastuksenvalvoja Ari Määttä kertoo. Määttä pitää toimintaa röyhkeänä.
Metsähallitus toivoo hartaasti, että kalastajat välttäisivät jokialuetta, johon on siirretty kertarysäyksellä kymmeniä lohia. Lohi voi viipyä parvessa istutusalueella jopa pari viikkoa, ennen kuin parvi levittäytyy jokialueelle laajemmin. Hajaannuttuaan lohi on vapaata riistaa.
Metsähallituksessa tunnustetaan, että tiedottaminen Iijoen kalatiet -hankkeessa on ontunut. Valvoja aikoo terävöittää tiedottamista viimeistään ensi kesäksi.
Kala käteen, pusu poskelle ja vapaaksi
Mikäli lohi nappaa, Metsähallitus pyytää kalastajia ilmoittamaan tietoja ajankohdasta, saalispaikasta ja kalan koosta.
- Harras toive on, että kala vain käytetään käsissä, otetaan siitä kuva, annetaan pusu poskelle ja päästetään jatkamaan matkaa, eräsuunnittelija Kari Sarajärvi sanoo.
- Näin saamme äärimmäisen arvokasta tietoa tilanteesta ja pystymme suunnittelemaan jatkotoimenpiteitä, suunnittelija lisää.
Iijoelle on ylisiirretty lohta jo muutamien vuosien ajan. Tulokset ovat lupaavia - lohi alkaa kotiutua pikkuhiljaa viiden voimalaitoksen jokeen.
- Iijoki on säilyttänyt luontaisen kykynsä lohen lisääntymiseen. Kun tänne saadaan emo- ja isälohia, niin kyllä niitä poikasiakin syntyy. Joki toimii, Iijoen kalastusalueen puheenjohtaja Jari Jussila sanoo.
Tuoreimmat aiheesta: Oulu
Ex-kansanedustaja tuomittiin törkeästä rattijuoppoudesta
Vasemmistoliiton entinen kansanedustaja, raahelainen Unto Valpas osui humalassa ajaessaan vastaan tulleeseen autoon ja aiheutti vakavan vaaratilanteen. Valpas tuomittiin 50 päivän ehdolliseen vankeuteen.
Talvivaaran jätevesi muuttui oranssiksi - juoksutus keskeytetty
Talvivaara joutui keskeyttämään etelän suunnan jätevesijuoksutuksen tänään. Häiriö raudansaostuksessa muutti jäteveden värin oranssiksi kilometrien matkalta.
Nuorisotakuulle nihkeä startti Pohjois-Pohjanmaalla
Nuorisotakuu toteutuu kankeasti Pohjois-Pohjanmaalla. TE-keskuksen mukaan joka kolmas työttömäksi ilmoittautunut maakunnan nuori ei ole päässyt kouluun, töihin, työpajalle tai kuntoutukseen.
Pieni ja nätti saa yhä harvemmin kulttuurirahaa uudessa Oulussa
Pienet ja paikalliset kulttuuritoimijat uhkaavat kuihtua uuden Oulun alueella, sillä kaupunki panostaa rahallisesti suuriin taide- ja kulttuurituottajiin. Kulttuurin avustamiseen tarkoitetut rahat ovat tiukassa.
Kaalikoit hyökkäsivät - paha uhka sadolle
Miljoonien kaalikoiden vaellus tavoitti Suomen. Lämpimien ilmavirtojen mukana Suomeen on saapunut satoja miljoonia, mahdollisesti miljardeja kaalikoita.
Miljoonia kaalikoita Ouluun saakka
Miljoonien kaalikoiden vaellus on yltänyt Ouluun asti. Perhosharrastajien arvion mukaan Suomeen on lämpimien ilmavirtojen mukana saapunut satoja miljoonia, mahdollisesti miljardeja kaalikoita.
Ylivieskan vanhukset hengaavat maitolavalla
Sipilän vanhainkodin asukkaat saivat heille personoidun maitolaiturin. Katoksen alla aiotaan pitää yhteisiä kahvikestejä ja muisteluhetkiä. Lavalle mahtuu ainakin neljä pyörätuolia kerrallaan.
Uhkaava polttoainesäiliöpalo Pudasjärvellä
Aamuyöllä Pudasjärven Syötekylässä syttyi raju polttoainesäiliöpalo. Räjähdysmainen palo ei aiheuttanut henkilövahinkoja, mutta tuhosi vieressä sijainneen pyöräkuormaajan osittain.
Lagunan kalliotutkimukset käyntiin Pyhäsalmessa
Laguna-hiukkastutkimuskeskuksen kalliotutkimukset ovat käynnistyneet 1,5 kilometrin syvyydessä. Työt on aloittanut kaivosyhtiö omalla rahoitusosuudellaan. Jatkosta alkaa tarjouskilpailu.
Monacon Prinssi rahoittaa luontokuvausta Kuusamossa
Poikkitieteellisellä yhteistyöllä halutaan opastaa luonnontieteilijät valokuvauksen saloihin. Luontokuvaajia koulutetaan tunnistamaan luontoa tieteen näkökulmasta.
