Ruotsin kielen poistamisesta kiivas keskustelu
Uudenmaan kansanedustajat pääsivät kommentoimaan tuoreeltaan YLE Uutisten kyselyä ruotsin kielen asemasta Pasilan parlamentissa. Kyselyn mukaan yli puolet Suomen kuntajohtajista olisi valmis luopumaan pakkoruotsista.
Kyselyyn vastanneista Uudenmaan kunnanjohtajista valtaosa kuitenkin kannattaa toisen kotimaisen kielen säilyttämistä pakollisena. 13 kunnanjohtajasta vain kolme kannattaa ruotsin kielen muuttamista vapaaehtoiseksi koko Suomessa.
RKP:n Mikaela Nylanderilta löytyy ymmärrystä kunnanjohtajille.
– Tietysti täytyy pitää mielessä missä nämä kunnanjohtajat asuvat. Voin hyvin ymmärtää, että jos asuu alueella, missä ei ikinä kuule ruotsia ja eikä kieleen ole minkäälaista kontaktipintaa, se voi tuntua vähän turhalta. Täytyy kuitenkin pitää mielessä, että ihmiset muuttavat alueelta toiselle. En haluaisia riistää mahdollisuutta toimia kaksikielisessä kunnassa tai molempia kotimaisia kielen taitoa vaativassa virassa. Myös ruotsin kielen opiskelun motivaatio on erilainen, jos asut Pohjois- tai Itä-Suomessa.
Entinen opetusministeri Sari Sarkomaa (kok.) ei ole yllättynyt YLE Uutisten kyselyn tuloksista. Hän kuitenkin penää kuntajohtajilta vastuuta nuorten tulevaisuudesta.
– On hyvä kysyä tuohon kyselyyn vastaajilta, että onko mietitty mitä se merkitsisi oppilaille, jos he saisivat erivapauden olla opiskelematta ruotsia. Tällä hetkellähän meillä tarvitaan ruotsin kielen taitoa, kun mennään opiskelemaan korkeakouluun. Myös erittäin monissa työpaikoissa, ei pelkästään valtion viroissa, edellytetään ruotsia. Kaksikielisyys on siis tätä päivää ja näen sen rikkautena.
Kuisma ei usko pakon motivoivan kielten opiskelussa
SDP:n Risto Kuisma taas ei kannata pakkoruotsia eikä muitakaan pakkokieliä paitsi äidinkielen opetusta.
– Arvostan kyllä ruotsinkieltä muuten, ruotsia tarvitaan varsinkin pohjoismaisessa yhteistyössä. Mielestäni tarvitaan kuitenkin muitakin kieliä enkä usko, että pakko on tarpeellinen. Meidän lainsäädäntö on nyt sellainen, että jos virkauraa ajattelee on hyödyllistä hankkia ruotsinkielen taito, mutta ei sekään vaadi pakkoa koulussa. Mielestäni opiskelu motivaatio paranisi, jos ei olisi pakko opiskella ruotsia. Moni voisi myös valita ruotsin sijaan venäjän, ranskan tai saksan.
Nylander olisi ennemmin huolissaan kielitaidosta yleensä. Hän ei usko että ruotsi vie tilaa muilta kieliltä.
– Lapset ja nuoret lukevat tänä päivä todella vähän kieliä, jos ajatellaan A2-kieliä, niin 95 prosenttia ruotsinkielisistä lukee tätä, mutta vain 25 prosenttia suomenkielisistä lapsista eli kielten opiskelu on romahtanut Suomessa. Ruotsinkielen opiskelu alkaa suurimmalle osalle oppilaista vasta seitsemännellä luokalla, joten kun esimerkiksi toisen pitkän kielen eli A2 kielen valintaa tehdään viidennellä luokalla, niin eihän silloin suurin osa lue edes vielä ruotsia.
Kuisma tyrmää Nylanderin perustelut.
– Eihän meillä ole pakkoenglantia, pakkosaksaa tai pakkokiinakaan, kielet ovat mielestäni hieman eri asia. Kyllä se pakkoruotsi vie yhden mahdollisuuden muun kielen opiskeluun.
Kunnat mukaan kielitalkoisiin
Kaikki kolme kansanedustajaa ovat samaa mieltä siitä, että kielitarjontaa täytyy voida lisätä. Sari Sarkomaa haastaakin kunnanjohtajat tarjoaamaan paremman kielivalikoiman.
– Kunnat ovat tarjonneet vain englantia ja myös lasten vanhemmat ovat ajatelleet, että se englanti on ainoa vaihtoehto. Kunnissa, joissa vanhemmille on kerrottu, että voidaan aloittaa jollakin muulla kielellä ja joihin natiiviopettajat ovat tulleet antaamaan kielisuihkuja myös lapset ovat valinneet muita vaihtoehtoja ja ryhmät on saatu täyteen. Esimerkiksi Helsingissä tarjotaan todella montaa kieltä ensimmäiseksi kieleksi.
Myös Nylander on Sarkomaan kanssa samoilla linjoilla.
– Tarvittaisiin kansallinen visio siitä, että miten me kansakuntana pärjätään tulevaisuudessa. Ei pitäisi puhua vain ruotsinkielen asemasta vaan koko tästä paletista. Tuntijakoryhmä on tehnyt ehdotuksen, että kuntien tulee tulevaisuudessa muodostaa ryhmä kieltä varten, jos kymmenen oppilasta kunnassa valitsee jonkun kielen. Toivottavasti tämä menee läpi.
Tuoreimmat aiheesta: Helsinki
McDonald'sin suututtanut taiteilija oikeuteen
Kuvataiteilija Jani Leinonen joutuu vastaamaan oikeudessa Ronald McDonaldin patsaan kaappaamisesta ja tuhoamisesta. Valtavan mediahuomion kaappausoperaatiolla saanut taiteilija kiistää syyllistyneensä rikokseen.
Klaukkalan vale-eläinlääkäri tuomittiin sakkoihin
Klaukkalalaisen eläinlääkäriaseman toimitusjohtaja on tuomittu sakkoihin kahdesta luvattomasta eläinlääkärin ammatin harjoittamisesta ja väärennyksestä. Toimitusjohtaja itse kiisti syytteet.
Halpabussiyhtiö kokee tulevansa sorretuksi
Halpavuorot Helsingin ja Tampereen välillä aloittava Onnibus väittää Matkahuollon vaikeuttavan yhtiön toimintaa. Linjan vuorot lähtevät Helsingistä Postitalon pysäkiltä, sillä Kampin terminaalissa vuoron aikataulut yritettäisiin Onnibusin mukaan piilottaa matkustajilta.
Jytärit, Lehmät ja Möhköt juhlivat Japsistarojen synttäreitä
Veteraanimoottoripyöräklubin alakerho Japsistarat juhlii tänään keskiviikkona 20-vuotista taivaltaan. Kekkereiden kunniaksi 70-luvun alun japanilaiset moottoripyöräklassikot kokoontuvat Haltialan tilalle. Rakkaille koneille on annettu monia lempinimiä, mutta kaikkein parasta on pärinä ja pauke.
Onnibus käynnistää Tampere–Helsinki-halpabussiliikenteen
Viimeinen este toiminnalle poistui tiistaina, kun Helsingin kaupunkisuunnittelulautakunta hylkäsi Linja-autoliiton ja Matkahuollon tekemän kunnallisvalituksen Postitalon pysäkin käyttämisestä kaukoliikenteeseen.
Ruotsi töhritty piiloon Pasilan katukylteistä
Parikymmentä katukylttiä, opasteviittaa ja liikennemerkkiä on joutunut ilkivallan kohteeksi Länsi-Pasilassa. Kylteistä on sotkettu yli ruotsinkieliset nimet.
Pääradan junat myöhästelevät vielä tänään
Riihimäelle päin kulkevat junat ovat tänään myöhässä 5-10 minuuttia, kerrotaan VR:n kuljetustenhallintakeskuksesta. Onnettomuuspaikalla Riihimäen asemalla korjataan vaurioituneita vaihteita.
OAJ huolissaan Vantaan koulusäästöistä
Vantaalaiskoululaiset ovat vaarassa pudota naapurikuntien oppilaita huonompaan asemaan, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen. Vantaa on kaavaillut karsivansa opetuksesta jopa 3 miljoonaa euroa vuodessa säästöohjelmansa aikana.
Pernilla: Näin yleisössä vain äitini
Pernilla on tyytyväinen esitykseensä putoamisesta huolimatta. Hän kuvailee esiintymistä euroviisuissa mahtavaksi once in a lifetime -kokemukseksi.
Helsinki menettää miljoonia muihin satamiin
Helsinki menettää rahaa tuovia matkustajia korkeiden väylämaksujen ja lentoyhteyksien vuoksi.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.