Ruotsissa ajelehtiva öljylautta on hajoamassa
Toistaiseksi vielä Ruotsin merialueella ajelehtiva öljylautta on hajoamassa, arvioi Suomen ympäristökeskus. Öljyn kerääminen on hajoamisen takia entistä vaikeampaa. Myrsky puhaltaa pahiten juuri alueella, jolle öljy on kulkeutunut, sanoi Turun meripelastuskeskuksen päivystäjä varhain maanantaiaamuna.
Turun vartiolentue oli joulupäivänä valvontalennolla Rajavartiolaitoksen Dornier-koneella Selkämerellä ja havaitsi, että Ruotsin merialueella ajelehtiva öljylautta on hajonnut ja kasvattanut pinta-alaansa jopa kymmenkertaiseksi aiempaan verrattuna. Lautta on pituudeltaan noin 20 kilometriä ja leveydeltään vajaat neljä kilometriä.
Se sijaitsee edelleen Ruotsin alueella noin 70 kilometriä Söderhamnista koilliseen.
Pinta-alan kasvaminen huolestuttaa Suomen ympäristökeskusta, koska öljyn kerääminen talteen vaikeutuu.
- Jos se menee ihan ohueksi kalvoksi, niin sen kerääminen on vaikeaa, sanoo päivystävä tarkastaja Uljas Hietapakka Suomen ympäristökeskuksesta.
Lautta ajelehti kohti Suomea toistakymmentä merimailia vuorokauden aikana.
Huonojen sääolosuhteiden takia Rauman satamassa odottavat öljyntorjunta-alukset Louhi ja Linja eivät ole pystyneet lähtemään merelle, kertoo Hietapakka. Myrskytuulen nopeus oli toisen joulupäivän aamuna esimerkiksi Porin edustalla jopa 25 metriä sekunnissa.
Valvontalentoja jatketaan
Turun vartiolentue teki uuden valvontalennon alueelle Tapaninpäivänä ja tutkiakseen, onko lautta laajentunut entisestään.
Öljylautan paksuutta ei pystytä tarkkaan määrittelemään, koska paksuuden määritteleminen perustuu öljykalvon väriin ja mäntyöljy ei tee eri värisävyjä. Öljyn määrää on siis vaikea arvioida. Mäntyöljy myös haihtuu erittäin huonosti, sanoo Uljas Hietapakka. Se saattaa myös painua pohjaan.
On hyvin vaikea arvioida, milloin öljypäästö tulisi Suomen rannikolle. Ilmatieteen laitos on jopa arvioinut, että ei vielä tämän vuoden puolella.
Lautta liikkuu hitaasti
Tuuli on länsilounaasta ja tämänhetkisten sääolosuhteiden perusteella lautta ajautuu vinosti kohti Suomea. Se on viime vuorokauden aikana liikkunut vain muutaman kymmenen kilometriä Suomen suuntaan. Jos sääolosuhteet eivät muutu, lautta voi ajautua Selkämerellä hieman Porin pohjoispuolelle, arvioi Hietapakka ympäristökeskuksesta.
Arvokkaimmat luontokohteet mahdollisen öljyvahingon kannalta Suomen puolella ovat Selkämeren kansallispuiston alueella Uudenkaupungin edustan ja Luvian saariston sekä Porin edustan välisellä alueella. Matalat vedet ja maantieteellinen rikkonaisuus lisäävät vahinkoalttiutta. Vuodenaika ei tosin ole pahin mahdollinen mahdollinen, jos öljy ajautuu Suomen rannikolle.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Hyvinkään ampuja ihaili Saksan armeijaa ja sotapelejä
Facebook-suosikkeja: Airsoft-taistelupeli, armeijan varustekauppa ja muumit.
Katainen: Eutanasiasta käytävä vakava keskustelu
Pääministeri ei ota kantaan eutanasian puolesta tai vastaan. Hän ei pidä eutanasiaa puoluepoliittisena kysymyksenä eikä suostu tekemään asiasta esimerkiksi kokoomukselle puoluekannanottoa.
Kauppojen ovet pääosin säpissä helluntaina
Etelä-Karjalassa ja Kymenlaaksossa kaupat saavat olla auki poikkeusluvalla. Myös pienet päivittäistavarakaupat saavat pitää ovensa auki.
Hyvinkään ampujan motiivi yhä pimennossa
Hyvinkään ampujan kuulustelut jatkuvat tänään koko päivän. Jutun tutkinnanjohtajan mukaan vangitsemisoikeuskäynti on todennäköisesti tiistaina.
Nuoret etsivät epätoivoisesti selitystä: "Miksi?"
Eteenpäin pääseminen vaatii syyn löytämisen. Nuoret haluavat kriisichatissa myös käytännön ohjeita, miten uhkatilanteessa toimitaan.
Hyvinkäällä kahden päivän suruliputus ampumistapauksen vuoksi
Hyvinkään kouluissa vietetään maanantaiaamuna hiljainen hetki. Kaupungintaloon avataan surukirja.
Teuraspuukon kylkiäisenä tuli sotalapsi
Lappu kaulaan, linja-autoon ja kohti tuntematonta. Kokkolalaisen Soini Kosken evakkotaival alkoi kuten niin monen muunkin suomalaisen sotalapsen. Ruotsissa käteen tarttui tuntematon nainen. Se oli Soinin mukaan hänen elämänsä lottovoitto.
Hyvinkään ampujan kuulustelut jatkuvat
Lähiaikoina poliisin on tarkoitus kutsua kuultaviksi myös ne paikallaolleet, joita ei vielä ole tavoitettu. Tähänastisten kuulustelujen perusteella ampumisten takana ei ole kiinniotetun epäillyn lisäksi muita, kertoo jutun tutkinnanjohtaja.
Hukkuneiksi epäiltyjä etsitään Naantalissa ja Kuopiossa
Naantalissa on kadonnut nuorukainen, joka oli hypännyt Kuparivuoren kalliolta mereen vahvasti päihtyneenä. Kuopiossa katosi lauantai-iltana noin 70-vuotias kalareissulla ollut mies.
SPR auttaa nuoria kaduilla, puhelimitse ja netissä
SPR auttaa nuoria viikonlopun ajan monin tavoin. Hyvinkään ampumavälikohtauksessa kuoli kaksi ihmistä.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.