Talous |

SOK harkitsee autokaupasta luopumista

"Meillä menee huonosti ja se on kallista", sanoo SOK:n talous- ja rahoitusjohtaja. Jo aiemmin S-ryhmä on lopettanut autojen maahantuonnin.

SOK harkitsee autokaupasta luopumista. SOK:n osuus S-ryhmän autokaupasta on noin puolet.

Autokauppa tuottaa niin paljon tappiota, että lopettamista on pakko harkita.

- Meillä menee huonosti ja se on kallista, kommentoi SOK:n talous- ja rahoitusjohtaja Jari Annala S-ryhmän autokauppaa.

Mahdollinen autokaupasta luopuminen koskisi vain SOK:n autoliiketoimintaa - ei S-ryhmän alueellisia osuuskauppoja.

S-ryhmä on Suomen suurin yksittäinen autokauppias noin kahdeksan prosentin markkinaosuudella. Annalan mukaan S-ryhmällä autokauppa sujuu vielä huonommin kuin muilla autokauppialla.

Jo aiemmin S-ryhmä on lopettanut autojen maahantuonnin. S-ryhmän myymiä automerkkejä ovat Ford, Renault, Hyundai ja Dacia.

Päätöksen autokaupasta luopumisesta tekee SOK:n hallitus. SOK:n liiketoiminnan johtajan Antti Sippolan mukaan autokauppaa on alati sopeutettu eikä tällä haavaa olisi "ajankohtaista spekuloida" sen lopettamisella.

- Takana on paljon työtä, mutta niin on edessäkin. Toiminnan tuloksellisuutta on SOK:n harjoittaman autokaupan osalta välttämätöntä parantaa tappioputken katkaisemiseksi, Sippola sanoo.

Autokauppa-ala työllistää koko Suomessa yhteensä 42 500 henkilöä. Jos SOK luopuu autokaupasta, häviää samalla autokaupan työpaikkoja.

Tuoreimmat aiheesta: Talous

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä