Säännöt ne on silmäpelissäkin
Kesällä ei pelata pelkkää petankia ja mölkkyä vaan myös silmäpeliä harrastetaan ahkerasti. Parhaimmillaan pieni flirtti on hyväntuulista ja harmitonta toisen ihmisen huomioimista.
- Kyllä pikkuinen flirtti aina auttaa kauppaa, tietää vanhempi miesmyyjä Jyväskylän torilla.
- Siitä tulee jännä olo, sellainen veikeä, kommentoi puolestaan torilla asioiva nainen.
Parisuhde- ja seksuaaliterapeutti Eeva Gröhn kertoo, että onnistuneen silmäpelin avain on hymy ja positiivinen asenne toista ihmistä kohtaan.
- Valitaan kohde, hymyillään ja vinkataan silmää. Se voi olla vieras ihminen kadulla ja voi miten siitä tulee kiva tunne, Gröhn kuvailee.
Flirtistä psyykkistä mielihyvää
Säännöt on kuitenkin hallittava silmäpelissäkin, jottei hyvä tarkoitus käänny itseään vastaan.
Flirtin ei tarvitse johtaa mihinkään muuhun kuin psyykkiseen mielihyvään, ja sitähän me kaikki tarvitsemme.
Gröhn muistuttaakin, että flirttiä on kahdenlaista: on puhtaasti parinvalintaan liittyvää flirttailua ja toisaalta toverillista flirttiä, jota myös varatut voivat harrastaa.
- Jos on vastuullinen ihminen, niin flirtin ei tarvitse johtaa mihinkään muuhun kuin psyykkiseen mielihyvään, ja sitähän me kaikki tarvitsemme, Gröhn muistuttaa.
Myös Jyväskylän torilla pysytellään kultaisella keskitiellä.
- Ainahan kaikkea saa ja on kiva katsella, mutta varattuna ihmisenä ei kovin paljon, nuorehko nainen linjaa.
Silmäpelissä kaikki voittavat
Silmäpeli on etupäässä aikuisten peli. Alaikäraja lienee 16 vuoden kieppeillä, mutta yläikärajaa ei tässä lajissa tunneta.
- Ikä ei ole este. Päinvastoin flirtti on entistä mukavampaa, kun ollaan vähän vanhempia ja elämää on jo takana, Gröhn vakuuttaa.
Silmäpeli on tasa-arvoinen laji siinäkin mielessä, että voittajaa ei valita.
- Silmäpeli on yhteispeliä. Kaikki voittavat, jotka kokevat sen positiivisena!
