Saarakkala: Puoluetuki ja nuorisojärjestötuki uudistettava
Perussuomalaisten Vesa-Matti Saarakkala vaatii, että puoluetuki uudistetaan eduskuntavaalien äänimäärään perustuvaksi. Myös poliittisten nuorisojärjestöjen valtiolta saama tuki on sidottava puolueiden vaalikannatukseen perustuvaksi.
Kansanedustaja Vesa-Matti Saarakkala (ps.) on tänään jättänyt hallitukselle vastattavaksi kirjallisen kysymyksen, jossa hän vaatii puoluetuen uudistamista eduskuntavaalien äänimäärään perustuvaksi. Samalla hän vaatii poliittisten nuorisojärjestöjen valtiolta saaman tuen sitomista järjestöjen kanssa todistettavasti yhteistyössä toimivien puolueiden vaalikannatukseen perustuvaksi.
Saarakkala on närkästynyt siitä, etteivät muut puolueet lähteneet uudistamaan vaalijärjestelmää, vaikka asiasta sovittiin puolueiden kesken ennen viime eduskuntavaaleja.
Saarakkalan mukaan nykymalli on epäoikeudenmukainen.
Nuorisojärjestöjen avustukset farssi
Saarakkalan mielestä poliittisten nuorisojärjestöjen avustusjärjestelmä on täysi farssi. Hän ihmettelee, miten osa nuorisojärjestöistä on esittänyt, ettei puoluetoimintaa ja vaaleja pidä sekoittaa poliittisten nuorisojärjestöjen toimintaan ja siten uudistaa mätää tukijärjestelmää puoluekannatukseen perustuvaksi.
Samaan aikaan nuorisoa houkutellaan erilaisin tempauksin ja ohjelmin äänestämään.
Tuoreimmat aiheesta: Politiikka
RKP:n Henriksson haluaa jatkokaudelle
RKP valitsee uuden puheenjohtajiston puoluekokouksessa Porvoossa kesäkuun alussa.
Backman Soinille: Nyt riittää
Jouni Backmanin mielestä Soinin puuttuminen SDP:n ministerivalintoihin oli ylimielistä ja tyylitöntä.
Soini arvostelee demareiden ministerirulettia: "Ministerimies sai kenkää"
- Duunarimies ei kiinnosta vasemmistoa, sanoo perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini.
Urpilainen: Valtio voisi tukea keskitettyä palkkaratkaisua
Urpilaisen mielestä on kuitenkin "mahdoton ajatus", että valtio lähtisi tukemaan yhden toimialan palkkaratkaisua.
Onko Slovenia seuraava tuenpyytäjä, Jutta Urpilainen?
Valtiovarainministeri Jutta Urpilainen toivoo Slovenian hallituksen palauttavan luottamuksen maan talouteen.
Tuomiojan sivuun siirtämisestä yhteydenottoja Urpilaiselle - "mies paikallaan"
Sdp:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen kertoi TV1:n Ykkösaamussa saaneensa useita yhteydenottoja henkilöiltä, joiden mielestä ulkoministeri Erkki Tuomioja olisi pitänyt siirtää sivuun.
Kiuru: Ministerinäytöt annettava kahdessa vuodessa
Uuden opetusministeri Krista Kiurun (sd.) mukaan SDP:n ministereillä oli alusta alkaen tiedossa, että heillä on kaksi vuotta aikaa saada aikaan suuria, muuten ministerinpesti ei välttämättä jatku.
STM: Eläkevarojen hoitoa tehostettava - eläkeyhtiöt kilpailevat laiskasti
Uudistus ei näkyisi välittömästi palkkakuitissa matalampina eläkemaksuina, mutta pitemmällä aikavälillä tehokkaasti toimivien yhtiöiden asiakkaat selviäisivät hieman matalammilla maksuilla.
Tuleva peruspalveluministeri: "En nosta tassuja pystyyn vaikeiden asioiden edessä"
Peruspalveluministerin suurimpia haasteita on sote-uudistus.
Silvia Modig: Vasemmistoliitto vastustaa epäröimättä julkisesti tuettua Guggenheimia
Kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Silvia Modigin (vas.) mukaan hänen kantansa mahdolliseen Guggenheimin paluuseen tulkittiin väärin perustein epäröiväksi Yle Uutisten torstaiaamun lähetyksessä.
