Keski-Pohjanmaa |

Saarnaajalla useita uhreja

Lestadiolaisen maallikkosaarnaaja on käyttänyt käyttänyt useita lapsia seksuaalisesti hyväkseen vuosien ajan Pietarsaaren seudulla. Pietarsaarelaisen Rauhan Sana- yhdistyksen johto sanoo, ettei seurakunnassa ole yleisesti tiedetty asiasta. Asiasta oli perillä pieni piiri.

Kuvan henkilöt eivät liity kyseiseen tapaukseen. Kuva: YLE

Miehen uhrit olivat nuoria poikia.

Saarnaajan hyväksikäyttämien poikien määräksi arvioidaan yli kymmentä. Muun muassa pyhäkoulun opettajana toiminut maallikkosaarnaaja kuoli 80-luvun loppupuolella. Rikoskomisario Ove Storvallin mukaan poliisille jätetty rikosilmoitus ei aiheuta poliisitoimia.

Poliisi toivoo, että uhrit saisivat asianmukaista terapia-apua.

Yksistään Pietarsaaren poliisille jätetään vuosittain kymmenkunta ilmoitusta pedofiliaepäilyistä. Usein ilmoitus tulee sosiaali- tai terveysviranomaisilta. Määrä on kasvussa ja myös viranomaisten valmius tarttua tapauksiin on poliisin mukaan parantunut.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Keski-Pohjanmaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä