Kotimaa |

Sadomasokismi poistuu tautilistalta

Transvestismi, sadomasokismi ja fetisismi eivät enää kauaa ole virallisesti tauteja. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos poistaa ne Suomen tautilistoilta lähinnä siksi, että niiden luokittelemiseksi taudeiksi ei ole kunnollista lääketieteellistä perustetta.

Muutos kansainväliselle ICD-tautilistalle on laadittu SETA ry:n ja Sexpo-säätiön yhteistyönä. Lisäksi valmistelussa oli mukana lääketieteen-, seksologian- ja yhteiskuntatieteiden asiantuntijoiden joukosta koottu ryhmä.

Vastaava tautiluokituksen muutos tehtiin Tanskassa jo vuonna 1995. Ruotsissa se tehtiin toissa vuonna ja Norjassa viime vuonna.

Sadomasokismi tarkoittaa seksuaalisen nautinnon saamista esimerkiksi valtaleikeistä tai kivusta, esimerkiksi piiskaamalla tai sitomalla.

Fetisismi taas tarkoittaa seksuaalista viehtymystä esineisiin tai materiaaleihin. Transvestismi on muun muassa ristiinpukeutumista.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä