Keski-Suomi |

Sähköautojen suosio on kasvussa

Sähköautojen suosion uskotaan kasvavan kevään käyttöveron muutoksen myötä. Sähköautot kiinnostavat etenkin kaupunkiasujaa, mutta auton pakkaskestävyys ja toistaiseksi heikko latausverkko pistävät harkitsemaan hankintaa.

Lahti Energian sähköauto
Sähköautot ovat vahvasti esillä myös Sähkö, Tele, Valo ja AV 2012-messuilla Jyväskylän Paviljongissa. Kuva: YLE Lahti

Sähköautoilu on yleistymässä Suomessa. Huhtikuun alussa voimaan tuleva käyttöveron muutos kannustaa autoilijoita miettimään vähäpäästöisempiä vaihtoehtoja.

Hybridiautojen rinnalla kovaa vauhtia kehittyvien täyssähköautojen verotus on vain viisi prosenttia. Myyntijohtaja Esa Kaarlampi Schneider Electriciltä uskoo, että sähköautot kasvattavat suosiotaan jo tulevan kevään aikana.

- No tällä hetkellä maassa on karkeasti karkeasti arvioiden puolisensataa sähköautoa. Huhtikuun veromuutoksen uskotaan muuttavan tilannetta niin, että jo kevään aikana tulee sadoittain uusia sähköautoja kaupunkikuviin.

Nykyisten sähköautojen kerrotaan soveltuvan parhaiten kaupunkiajoon, sillä niillä on mahdollista ajaa noin 150-200 kilometrin matkoja. Sähköllä ajaminen on myös selvästi halvempaa, Kaarlampi kertoo.

- Sähköllä ajaminen maksaa polttoaineen hintaan verrattuna ainoastaan noin kuudesosan.

Pakkanen ja heikko latausverkko mietityttää

Yksi sähköauton hankintaa hillitsevä tekijä on epäily auton pakkaskestävyydestä. Esa Kaarlampi myöntää, että Suomen pakkastalvi on sähköautolle suuri haaste.

- Kyllä se on täydelle sähköautolle haaste. Myös sähköauton valmistajat myöntävät, että ajosäde laskee akun ollessa pakkasessa kylmä.

Toistaiseksi sähköautojen latausverkko on heikko pääkaupunkiseudun ulkopuolella. Latausverkkoa aiotaan lähitulevaisuudessa kehittää ja latauspisteitä suunnitellaan myös työpaikoille ja taloyhtiöiden pihoille, Esa Kaarlampi jatkaa.

- Latausjärjestelmä voidaan laittaa esimerkiksi sähköpääkeskuksen ulkoseinään. Se voi olla myös tolppamallinen, jos parkkialue on kauempana sähkökeskuksesta. Jo yhdellä latauspisteellä päästään hyvin varautumaan sähköautoilun laajentumiseen.

Sähköautot ovat viimeisen messupäivän teemana Sähkö, Tele, Valo ja AV 2012- messuilla Jyväskylän Paviljongissa.

Lähteet:
YLE Keski-Suomi

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Keski-Suomi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä