Kotimaa |

Sähkön hinta laskenut ennätysnopeasti

Kuluttajasähkön hinta on laskenut kuluvana vuonna ennätysmäisen nopeasti. Sähkön hinnan odotetaan edelleen laskevan syksyn ja alkutalven aikana. Pidemmällä aikavälillä sähkön hintaan kohdistuu kuitenkin kova nousupaine.

Sähköpylväs ja johtoja, kirkas aurinko taivaalla.
Kuva: Mikko Nurmi

Päästöoikeuksien kauppatiskillä on hiljaista ja se näkyy myös sähkön tukkukaupan hinnoissa. Uusissa sopimuksissa sähkön kuluttajahinta laskee samaa tahtia tukkusähkön hinnan kanssa.

Vaasan yliopiston hintavertailututkimuksen VaasaEMG:n mukaan kuluttajille myytävän sähkön hinta uusissa sopimuksissa on laskenut viimeisen vuoden aikana keskimäärin 27 prosenttia. VaasaEMG:n tiedotuspäällikön Teemu Närvä sanoo, että hintojen lasku on ollut jopa historiallista.

- Hinnat eivät ole koskaan laskeneet yhtäjaksoisesti näin pitkään sen jälkeen kun VaasaEMG:n PriceWatch tutkimusta alettiin tehdä keväällä 2000, Närvä sanoo.

Tarjoushinnoissa on suurta hajontaa

Tutkimuksen mukaan sähkönmyyjien kalleimmat tarjoushinnat ovat noin 50 prosenttia korkeampia kuin halvimmat tarjoushinnat.

Esimerkiksi sähkölämmitteisen, 18 000 kilowattituntia kuluttavan omakotitalon osalta ero halvimman ja kalleimman hinnan välillä on 450 euroa vuodessa. Sähköyhtiöiden kilpailuttaminen siis kannattaa, ja sähköä myyviä yhtiöitä on maassa tällä haavaa nelisenkymmentä.

Hinnat laskevat ja sitten nousevat

Syyskesän aikana sähkön hinta on Norjan ja Ruotsin kuivuudesta huolimatta laskenut, koska teollisuus on kaivannut energiaa aiempaa vähemmän. Energian välitystoimintaa harjoittavan Energiameklarit Oy:n johtaja Esko Kytömäki sanoo, että hinnat laskevat entisestään, jos Ruotsin huoltotauolla ollut ydinvoima saadaan takaisin käyttöön.

-Tälläkin hetkellä alle puolet Ruotsin ydinvoimasta on tuotannossa ja jos sitä saadaan nopeasti tuotantoon, se näkyy nopeasti myös hinnassa, toteaa Kytömäki.

Kuluttajahinnat vuoden 2007 tasolla

Pidemmällä aikavälillä, eli 2000-luvulla, sähkön kuluttajahinnat ovat nousseet vauhdilla. Kuluttajasähkön hinta on lähes kaksinkertaistunut vuodesta 2000. Nyt sähkön kuluttajahinnat ovat vuoden 2007 tasolla.

Hintojen nousun odotetaan jatkuvan, kun teollisuus piristyy ja sähkön kulutus sitä myötä kasvaa.

Sähkön hintaa nostavat tulevaisuudessa myös uusituvan energian tuotantotavoitteet syöttötariffeineen. Myös sähkön siirtohintojen nousun suuruus on kokonaan toinen juttu.

Lähteet:
YLE Uutiset / Ville Kolari

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa

Juuri nyt

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä