Talous |

SAK: "Rikkurityövoiman käyttö vaikeuttaa sopimista"

SAK:n järjestöjohtaja Matti Tukiainen arvostelee voimakkaasti tilapäisen työvoiman käyttöä satamissa. Hänen mukaansa toiminta kärjistää tilannetta ja tekee sopimukseen pääsyn entistä vaikeammaksi. Hän sanoo operaattoreiden syyllistyvän näin myös työturvallisuuden vähättelyyn.

Tukiaisen mielestä työnantajian toimet vaarantavat koko suomalaisen sopimusyhteiskunnan periaatteet ja hän toivoo, että EK ja Satamaoperaattorit puuttuvat asiaan.

Tukiainen muistuttaa, että lakko-oikeus on turvattu kansaninvälisin sopimuksin ja että se on työntekijöille ainoa mahdollisuus silloin kun "puhe ei mene perille eikä lyödäkään saa".

- Jos työnantajan tapa ratkoa käynnissä oleva sopimuskiista tällaisilla keinoilla leviää, joutuu SAK yhdessä jäsenliittojensa kanssa miettimään tukitoimia, joilla helpotetaan ahtaajia saavuttamaan työehtonsa turvaava työehtosopimus, hän toteaa.

Lähteet:
YLE Uutiset

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Talous

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä