Kymenlaakso |

Salakuljetettava koira on usein huumattu

Salakuljettajat käyttävät monia keinoja tuodessaan koiria laittomasti rajan yli. Pitkään rajaeläinlääkärinä Vaalimaalla toiminut Seppo Ukkola kertoo, että salakuljettajat voivat tuoda koiria Venäjältä esimerkiksi auton tavaratilassa huumattuina.

Nykyisin Virolahden kunnaneläinlääkärinä toimiva Seppo Ukkola kertoo, että salakuljettajien koiria on vaikea havaita rajalla.

- Ne on voitu huumata rajan ylityksen ajaksi, jotta ne olisivat hiljaa, kuvailee Ukkola.

Pienet koirat voidaan Ukkolan mukaan esimerkiksi pistää pyyhkeiden alla urheilukassissa auton tavaratilaan. Näin ne voivat päästä huomaamatta vihreää linjaa tullista läpi.

Ukkolan mukaan turistien mukana koiria tulee noin parisataa kuukaudessa ja niitä pitäisi myös mennä yhtä monta matkailijoiden mukana takaisinpäin. Ukkolan mukaan virallisesti maahan tuodaan koiria rajan yli noin 400-450 vuodessa. Nämä koirat tarkastaa eläinlääkäri.

- Rajalla tarkastetaan, että koiralla on rokotustodistukset ja sen identiteetti on selvillä, kertoo Ukkola

Ukkola kertoo, että koirat tunnistetaan joko mikrosirusta tai tatuoinnista. Ukkola on kuudentoista vuoden rajaeläinlääkärin uran aikana törmännyt useisiin kymmeniin väärennettyihin todistuksiin.

Pimeä koira on vaaraksi muille

Ukkolan mukaan salakuljetetut ja rokottamattomat koirat ovat tuoneet Suomeen parvovirusta ja kennelyskää. Salakuljetetut koirat voivat tuoda mukanaan jopa raivotautia.

- Salakuljetetuista koirista leviää helposti tauteja Suomessa. Myös sellaisia suolistoloisia leviää, joita ei ole ennen ollut Suomessa, kuvailee Ukkola.

Ihmisten intoa ottaa kulkukoiria esimerkiksi Virosta tai Espanjasta Ukkola ei näe ongelmana, jos koirien taustat ovat selvillä.

- Jos ne on noukittu jostain kadulta, niin ne ovat niin suuri riski kotimaiselle koirakannalle, varoittaa Ukkola

Tuotava koira voi olla terve ulkomailla otettaessa, mutta voi Suomessa sairastua tautiin, jota ei suomessa ole totuttu tutkimaan tai hoitamaan.

Ukkola painottaa, että koiraa hankittaessa on katsottava, että viralliset koiran maahantuontipaperit ovat kunnossa. Jos koirassa on jotain sairauden merkkiä esimerkiksi väsymystä tai ripulia, kannattaa kääntyä eläinlääkärin puoleen.

Lähteet:
YLE Kymenlaakso/ Petri Lassheikki

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kymenlaakso

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä