Ulkomaat

Salakuljettajien raskas aselasti päätyi viranomaisten haltuun Egyptissä

Autoihin oli lastattu maasta laukaistavia ohjuksia, kranaatinheittimiä ja kivääreitä. Asekuljetuksen uskotaan olleen matkalla Libyasta Siinain niemimaalle.

Egyptin viranomaiset ovat pysäyttäneet salakuljettajien matkan Libyasta Siinain niemimaalle, kertoo Egyptin valtiollinen uutistoimisto Mena.

Kolmesta pysäytetystä ajoneuvosta viranomaiset löysivät muun muassa 40 maasta laukaistavaa ohjusta, 17 kranaatinheitintä ja kivääreitä. Viranomaiset pidättivät ajoneuvojen kuljettajat.

Menan mukaan pidätetyt ovat tunnustaneet aikoneensa myydä aselastin asekauppiaille.

Egyptin turvallisuusviranomaiset sanoivat maaliskuussa, että maahan virtaa sisällissodasta toipuvasta Libyasta suuria määriä aseita. Israelin mukaan merkittävä osa Siinaille salakuljetettavista aseista on peräisin Libyasta.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä