Salolainen eduskunnassa: Suomi ja Ruotsi lähelle puolustusliittoa
Salolaisen mielestä talouskurimus on vienyt puolustusvoimien toimintamahdollisuuksia.
Eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Pertti Salolainen (kok.) toivoo Suomen ja Ruotsin etenevän puolustusyhteistyössään lähelle keskinäistä puolustusliittoa.
Salolainen esitti ajatuksen ulkopolitiikkaan keskittyneessä eduskuntakeskustelussa hallituksen toiminnasta vuonna 2010.
- Olisin mielelläni näkemässä, että Suomi ja Ruotsi etenisivät lähelle puolustusliittoa, jos se vain suinkin olisi mahdollista, mutta se ei liene mahdollista nykyisissä olosuhteissa.
Pertti Salolainen sanoi puheenvuoronsa jälkeen Yle Uutisille, että pitäisi selvittää, kuinka pitkälle Suomen ja Ruotsin puolustusyhteistyössä voitaisiin edetä.
Nykyinen hallitusohjelma määrittelee Suomen sotilasliittoon kuulumattomaksi maaksi, joka harjoittaa yhteistyötä Naton kanssa sekä ylläpitää mahdollisuutta hakea Nato-jäsenyyttä
Salolainen arvioi eduskuntasalissa, että puolustusvoimat on menettänyt toimintamahdollisuuksiaan määrärahojen supistamisen vuoksi eikä Euroopan unionin ulko- ja turvallisuuspoliittinen yhteistyö ole toiminut niin kuin alunperin toivottiin.
Salolaisen mukaan pohjoismaisesta yhteistyöstä puuttuu puolustuksellinen torahammas.
-Jos kova paikka tulee, tämä yhteistyö ei ole velvoittavaa. Kovan paikan tullen Suomi ei voi siihen luottaa, totesi Salolainen.
Tuoreimmat aiheesta: Politiikka
EU-johtajat vääntävät kättä verokikkailun vähentämiseksi - Katainen uskoo sopuun
Euroopan unionin johtajat ovat kokoontuneet Brysseliin keskustelemaan keinoista, joilla yritetään hillitä veronkiertoa ja veropetoksia. Pääministeri Jyrki Katainen suhtautuu toiveikkaasti sovun löytymiseen.
Juho Eerola ehdottaa läpikulkijoille pikasakkoja
Perussuomalaisten kansanedustajan Juho Eerolan mielestä ökyautojen Gumball-ralli paljasti laajan ongelman Suomessa asioivien ulkomaalaisten sakotuskäytännöissä.
Kiinteistöpalvelut ry ja PAM muistuttavat tilaajavastuusta
Kiinteistöpalvelut ry ja Palvelualojen ammattiliitto PAM tuomitsevat siivousalan yrityksissä ilmenneet ulkomaisen työvoiman väärinkäytökset. Työsuojeluviranomaisten yrityksiin tekemissä tarkastuksissa on löytynyt muun muassa luvattomia ulkomaisia työntekijöitä ja työaikakirjanpidon laiminlyöntejä.
Tutkijat ymmärtävät Tamperetta Bäckman-kiistassa
Mitä on sananvapaus? Tätä on jouduttu pohtimaan Tampereella hieman erikoisesta vinkkelistä.
Tuomioja: Rauhanneuvottelujen ikkuna raollaan Lähi-idässä
Ulkoministeri Erkki Tuomioja on tavannut Israelin ja palestiinalaisten johtoa. Hän vieraili myös Gazan kaistalla, jossa hän vastaanotti kunniatohtorin arvon.
Europarlamentaarikko palasi vanhaan nimeensä
Keskustan europarlamentaarikko Riikka Manner on nyt Pakarinen.
Dosentti Bäckman syyttää Tampereen kaupunkia syrjinnästä
Dosentti Johan Bäckman on tehnyt Pirkanmaan poliisille tutkintapyynnön Tampereen kaupungin toimista. Venäjän uudet arvot -konferenssin pitäminen pääkirjasto Metsossa kiellettiin. Suomi-Venäjä -seura peruutti myös konferenssiin liittyvän Stalin-tilaisuuden Lenin-museolla.
Kataisen ajatus omista työvoimakonttoreista naapurimaissa ei saa tukea viranomaisilta
Pääministeri Jyrki Katainen heitti torstaina ilmaan ajatuksen Suomen omista työvoimakonttoreista Pohjois-Ruotsissa ja Pohjois-Norjassa. Lapin Ely-keskuksesta vastataan, että nykypäivänä tärkeämpää on verkostoituminen ja tiedon välittäminen kuin yksittäiset konttorit.
Kolmannes nuorista jäänyt nuorisotakuun ulkopuolelle
Tämän vuoden alusta työttömiksi jääneistä nuorista lähes 30 prosenttia ei ole saanut nuorisotakuun mukaista työ- tai koulutuspaikkaa määräajassa. Nuorison työttömyys on kokonaisuutena myös pahentunut viime vuodesta.
Suomi opastaa Kiinaa vankeinhoidossa – pakkotyöleireistä lupaillaan luopua
Leireillä on vuosien varrella rangaistu 3,5 miljoonaa ihmistä.
