Satamaoperaattorit rauhallisina Turussa
Turun satamaoperaattorit aikovat odotella rauhassa ahtaajien lakon päättymistä. Sekä Finnstevessä että Turku Stevedoringissa uskotaan, että lakon jälkeinen työ sujuu paremmin ilman Facebookilla tai muilla keinoin tapahtuvaa tilapäisjärjestelyä.
Finnsteven kehitysjohtaja Erik Hacklin kertoo että yrityksessä odotellaan lakon saamista virallisesti päätökseen. Hän korostaa lakon jälkeisen ajan merkitystä.
- On paljon helpompi aloittaa niinsanotusti puhtaalta pöydältä. Mikäli hankkisimme lakon ajaksi muita tekijöitä, olisi lakon jälkeen odotettavissa vain työriitoja, sillä henkilökunta varmasti jakautuisi sellaisessa tilanteessa. Ja sitä emme halua, korostaa Hacklin.
Samat ovat tunnelmat ja perustelut myös Turku Stevedoringissa. Operaattorit odottelevat lakon päättyvän maanantaihin mennessä.
Satamien ahtaajien työkiistan sovittelu on keskeytetty aamuyöllä kello kahden jälkeen. Osapuolet palaavat valtakunnansovittelijan toimistoon aamupäivällä kello kymmenen. Monissa satamissa pian kaksi viikkoa kestänyt lakkoilu hermostuttaa satamaoperaattoreita. Kotkassa satamaoperaattori Multi-Link yritti aloittaa työt aamulla esimiesvoimin ja muualta kutsuttuja ahtaajia käyttäen.
Satakunta ahtaajaa on kuitenkin Kotkassa sulkenut pääsyn satamaan ja myös kolhinut sisäänpyrkineitä autoja.
Tuoreimmat aiheesta: Turku
Varsinais-Suomen hätäkeskus tiedottaa
Ruskolla Vahdon Kirkkotiellä palaa rivitalo, josta aiheutuu runsasta savua. Alueen lähistöllä olevia asukkaita pyydetään sulkemaan ikkunat ja ilmanvaihto.
Rivitalo paloi Ruskolla
Huoneistopalo levisi rivitalon kaikkiin asuntoihin. Yksi ihminen on toimitettu häkämyrkytyksen takia sairaalaan.
Kevätretkellä on hauskaa rapsutella eläimiä
Moni lapsi suuntaa kevätretkelle maatilalle. Loimaalla sijaitsevalla kotieläintilalla on käynnissä kevätsesongin huippu. Lapsiryhmiä risteilee pitkin pihoja. Suosikkieläin on pupu.
Saattohoito alkoi U-sairaalalle
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri lopettaa remonttirahojen syytämisen vanhaan U-sairaalaan. Alkuperäisestä saneeraussuunnitelmasta on osin luovuttu, sillä huonokuntoisten osastojen korjaus olisi tullut liian kalliiksi.
Kameravalvonnan puuttuminen hämmentää Salossa
Salon kaupungin kolme vuotta sitten asentamat valvontakamerat eivät ole toimineet koskaan. Asia paljastui tällä viikolla Salon Seudun Sanomien jutussa. Osa kaupunkilaisista pelkää rikollisuuden kasvavan.
Aulis Ruostepuro oli Turun teatterielämän voimahahmo
Pitkän linjan turkulainen teatterivaikuttaja Aulis Ruostepuro on kuollut 86-vuotiaana.
Perunasta kasvoi varteenotettava tuliaiskukka
Jos joku ilmoittaa nykyisin tuovansa perunaa pöytään, niin välttämättä kyse ei ole ruokatarpeista. Peruna on myös kesäkukka, joka kelpaa vaativallekin puutarhaharrastajalle.
Rakastetut haahkat palaavat Aurajokeen
Haahkat nousivat kulttuuripääkaupunkivuoden yleisösuosikeiksi. Jokirannan silmäniloina haahkat tulevat olemaan seuraavat kymmenen vuotta.
Lisälautta avustaa Saaristotiellä
Saaristotien viikonlopun autoruuhkia puretaan neljän lautan voimin. Perjantaina ja sunnuntaina Paraisten ja Nauvon välille lisätään varalautta.
Uusia mökkejä eniten Kuusamoon, Kittilään ja Paraisille
Upouusia mökkejä nousi Suomen kartalle viime vuonna 3 600. Mökkien rakentamisinto on selvästi hiipunut viime vuosikymmenestä.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.