Ulkomaat |

Saudi-Arabian kuningas kiittää lojaaleja kansalaisiaan sosiaalieduilla

Saudi-Arabia aikoo parantaa kansalaistensa etuuksia ja luoda lisää turvallisuusalan työpaikkoja. Miljardien dollarien arvoisista muutoksista kertoi Saudi-Arabian kuningas Abdullah perjantaina.

Arabian niemimaalla on kuohunut viikkojen ajan, ja kuningas yrittää kaikin keinoin eristää maansa levottomuuksista.

Kuningas kiitteli lyhyesti saudeja heidän uskollisuudestaan ja kansakunnan yhtenäisyydestä suorassa televisiolähetyksessä, jossa avustusluvut paljastettiin.

Muun muassa työttömyyskorvauksia parannetaan ja puoli miljoonaa uutta kotia rakennetaan. Myös terveydenhuoltoa parannetaan.

Kuningas tahtoo lisäksi, että turvallisuusalalle työllistetään 60 000 ihmistä lisää sisäministeriön alaisuuteen.

Lisäksi kuningas Abdullah puuttui myös tiedotusvälineiden asemaan. Hän painotti, että niiden on kunnioitettava pappeja tai kärsittävä rangaistukset.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä