Etelä-Savo |

Savonlinnan matot huuhdellaan jatkossakin suoraan Saimaaseen

Saimaan järvikaupungit viivyttelevät matonpesupaikkojen siirtämistä kuivalle maalle ympäristökeskuksen suosituksesta huolimatta.

Maton peseminen kuivalle maalle rakennetussa matonpesupaikassa on ympäristöystävällistä.
Maton peseminen kuivalle maalle rakennetussa matonpesupaikassa on ympäristöystävällistä. Kuva: YLE Etelä-Karjala

Savonlinna ja Mikkeli viivyttelevät matonpesupaikkojen siirtämistä kuivalle maalle.

Esimerkiksi Savonlinnassa on edelleen 10 järven rannalla sijaitsevaa mattojen pesupaikkaa, joiden likavedet ohjautuvat suoraan Saimaaseen.

Myös Mikkelissä on yksi järven rannalla oleva pesupaikka. Kaupungeilla ei ole kuitenkaan suunnitelmia siirtää pesupaikkoja lähiaikoina maalle kireiden budjettien takia.

- Ajatushan on, että ne saataisiin maalle, mutta kun kaupungin talous on mikä on, valittelee Savonlinnan kaupunginpuutarhuri Raili Aurava.

Ajatushan on, että ne saataisiin maalle, mutta kun kaupungin talous on mikä on.

- Savonlinnan kaupunginpuutarhuri Raili Aurava

Auravan laskelmien mukaan yhden pesupaikan siirto maalle maksaisi 50 000 euroa. Savonlinnan laitamalla sijaitsevassa Savonrannassa uudesta maalle rakennetusta pesupaikasta selvittiin tänä kesänä 25 000 euron hintalapulla. Auravan mielestä niin halpaa paikkaa on Savonlinnaan turha rakentaa, vaan työ pitää tehdä kunnolla.

- Siihen tehtäisiin kunnollinen pohja betonikaukaloineen, joka mahdollistaa isojen mattojen pesun. Myös se, kuinka pitkältä matkalta viemäröintiä vedetään lisää kustannuksia, Aurava perustelee.

Muista Saimaan järvikaupungeista esimerkiksi Imatra on aiemmin tänä vuonna päättänyt, että viimeisetkin järvien rannoilla sijaitsevat pesupaikat viemäröidään viimeistään ensi kesänä.

Suomen ympäristökeskus on suositellut, että matot tulisi pestä kuivalla maalla, koska mattojen pesu järvessä tai joessa likaa ja rehevöittää vesistöä.

Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Savo

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä