Talous |

SDP tyytyväinen keskustan kannanmuutokseen

Pääoppositiopuolue SDP on tyytyväinen keskustan kannanmuutokseen kriisinhallintapäätöksessä. Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Eero Heinäluoman mukaan keskustan uusi kanta vastaa sosialidemokraattien kantaa.

- Keskustan kanta on tervetullut, Heinäluoma sanoo.

Keskusta on ilmoittanut oikeusministeriölle, että presidentin valta kriisinhallintajoukkoja lähetettäessä tulisi säilyttää nykyisellään.

Taxellin komitean esityksen mukaan presidentti häviäisi riitatilanteissa, jos hallitus ja eduskunta ovat päätöksessä yksituumaisia.

Lähteet:
YLE Uutiset

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Talous

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä