Pohjanmaa |

Seinäjoen ammattikorkeakoulu

Seinäjoen ammattikorkeakoulusta sai perjantaina 24. toukokuuta tutkintotodistuksen 219 opiskelijaa. Heistä 152 on suorittanut amk-tutkinnon kokopäiväopintoina ns. nuorten koulutusohjelmissa ja 38 aikuisryhmissä työn ohessa. Ylemmän ammattikorkeakoulututkinnon on suorittanut 29 opiskelijaa.

SeAMK Kulttuuri, Seinäjoki
Kirjasto- ja tietopalvelun koulutusohjelma, tradenomi (AMK)
Ahonen Raija, Seinäjoki
Grönholm Marju, Seinäjoki
Hänninen Marjo, Vantaa
Ikonen Jani, Seinäjoki
Pekkala Sari, Keuruu
Rinne-Laturi Heli, Seinäjoki
Salmela Heta, Siikajoki

Konservoinnin koulutusohjelma, konservaattori (AMK)
Sjögren Tiina, Seinäjoki

Kulttuurituotanto, kulttuurituottaja (AMK)
Kervinen Ida, Janakkala
Lukinmaa Annika, Seinäjoki
Mäkelä Selja, Ilmajoki
Poikkimäki Merja, Pirkkala
Pouttu Essi, Lapua
Romu Maija, Seinäjoki
Salo Kaisa, Vaasa
Touronen Laura, Seinäjoki
Wikman Anna, Vaasa

SeAMK Kulttuuri, Jurva

Muotoilu, muotoilija (AMK)
Ala-Huikku Suvi, Ilmajoki
Eerikäinen Noora, Salo
Grönlund Salla, Helsinki
Hakomäki Elina, Seinäjoki
Harju Sanni, Seinäjoki
Hautala Anne-Mari, Kurikka
Heinonen Emilia, Seinäjoki
Hokkanen Timo, Seinäjoki
Kivelä Tapio, Ähtäri
Lankila Suvi, Kalajoki
Lento Anni, Kokkola
Lindfors Anna, Vaasa
Muurinen Tytti, Pyhäjoki
Mäki Marianne, Kauhajoki
Mäkirinta Heidi, Nokia
Rannanjärvi Elina, Seinäjoki
Silakka Pete, Kurikka
Siukola Kaija, Vaasa
Soivuori Sini, Ilmajoki
Suvisalmi Tiina-Maija, Seinäjoki
Syrjänen Emma, Seinäjoki
Tamsi Suvi, Teuva
Viitaniemi Hanna, Vimpeli

SeAMK Liiketoiminta, Seinäjoki
 

Degree Programme in International Business, Bachelor of Business Administration (tradenomi)
Nguyen Hong Hanh, Vietnam
Ogunmuyiwa Adeshola, Nigeria
Oni Temitope, Nigeria
Osondu Marshall, Nigeria
 

Degree Programme in International Business Management, Master (tradenomi, ylempi AMK)O´gorman William, Kalajoki

Liiketalouden koulutusohjelma, tradenomi
Airikainen Kirsi, Muurame
Hakala Jaana, Seinäjoki
Hannusaari Jennika, Kauhajoki
Jämbäck Anna-Leena, Seinäjoki
Koiste Heikki, Seinäjoki
Lahdensuo Mari, Lapua
Laitila Laura, Seinäjoki
Luoma Suvi, Kurikka
Matinlauri Juho, Seinäjoki
Maunuksela Tuomas, Seinäjoki
Meriä Lauri, Seinäjoki
Nokua Merja, Seinäjoki
Rinta-Lusa Laura, Seinäjoki
Risku Eija, Seinäjoki
Salo Laura, Seinäjoki
Uusitalo Kaija, Seinäjoki
Vierula Anna, Seinäjoki
Ylikantola Leila, Kauhava

Yrittäjyyden ja liiketoimintaosaamisen koulutusohjelma, tradenomi (ylempi AMK)
Luoma Mari, Alajärvi
Talvitie Janne, Tampere

Pk-yrittäjyyden koulutusohjelma, tradenomi
Alasaari Mikko, Vaasa
Jokisaari Elina, Lapua
Majanmaa Petteri, Raisio
Kivi-Mannila Tapio, Seinäjoki
Kokkila Aliisa, Kauhava
Nurmikoski Helena, Vaasa
Saukko Sinikka, Alajärvi
Vuoristo Juha, Pirkkala
Välimaa Riku, Seinäjoki

SeAMK Liiketoiminta, Kauhajoki

Palvelujen tuottamisen ja johtamisen koulutusohjelma, restonomi (AMK)
Haaramo Anne, Kurikka
Hahtokari Tuija, Lapua,
Mäki-Mantila Sarianne, Parkano
Ojaniemi Tanja, Kurikka
Rantamäki Sari, Toholampi
Virtanen Sirpa, Soini

SeAMK Maa- ja metsätalous, Ilmajoki ja Ähtäri

Maaseutuelinkeinojen koulutusohjelma, agrologi (AMK)
Luopa Juho, Teuva
Tahvola Essi, Vantaa
Takalo Marjo, Oulu
Tuunanen Anna, Kauhava
Virtanen Hanna, Kokemäki
Vähäsöyrinki Janne, Nivala

Metsätalouden koulutusohjelma, metsätalousinsinööri (AMK)
Teppo Juho, Alavus

Maaseudun kehittämisen koulutusohjelma, metsätalousinsinööri (ylempi AMK)
Storbacka Christoffer, Mustasaari

SeAMK Tekniikka

Auto- ja kuljetustekniikan koulutusohjelma, insinööri (AMK)
Tahvanainen Jukka-Pekka, Pihtipudas

Automaatiotekniikan koulutusohjelma, insinööri (AMK)
Ahola Aleksi, Seinäjoki
Alaniemi Jyrki, Töysä
Kaunisto Sami, Seinäjoki
Korkeamäki Tero, Seinäjoki
Kuusiluoma Marko, Jalasjärvi
Perälä Matti, Seinäjoki
Vierula Markku, Seinäjoki
Vuori Vesa, Honkajoki

Bio- ja elintarviketekniikan koulutusohjelma, insinööri (AMK)
Kuoppala Maria, Seinäjoki
Mäkipelto Marjo, Ähtäri
Suokas Jouni, Seinäjoki

Kone- ja tuotantotekniikan koulutusohjelma, insinööri (AMK)
Ala-Knuuttila Marko, Kuortane
Autio Niina, Nurmo
Autio Sampo, Alajärvi
Hakoniemi Mikko, Seinäjoki
Hietalahti Peter, Kauhajoki
Huhta-Koivisto Jussi, Kurikka
Kilpeläinen Riku, Varkaus
Kiviluoma Kalle, Kauhajoki
Koivisto Iiro, Loimaa
Koski-Aho Anssi, Seinäjoki
Koukkari Timo, Jalasjärvi
Kujanpää Kai, Seinäjoki
Latvala Petri, Lapua
Lindström Mika, Soini
Ojala Jussi, Seinäjoki
Pajula Vesa, Seinäjoki
Perkiö Miikka, Seinäjoki
Pitkämö Arto, Kurikka
Saarimaa Teemu, Seinäjoki
Uurinmäki Timo, Alavus
Övermark Riku, Lapua

Puutekniikan koulutusohjelma, insinööri (AMK)
Lipponen Juha, Seinäjoki

Rakennustekniikan koulutusohjelma, insinööri (AMK)
Aho Tommi, Seinäjoki
Alanen Joonas, Alajärvi
Hautala Hannu-Pekka, Seinäjoki
Hyrkäs Tommi, Ähtäri
Jaskari Veli-Petri, Ilmajoki
Jokela Janne, Alavus
Karjalainen Vilho, Kaustinen
Ketola Ville, Alajärvi
Kiikeri Sami, Ilmajoki
Kokkonen Heikki, Seinäjoki
Korpela Sampo, Seinäjoki
Kotilainen Jere, Kannonkoski
Kouttinen Kari, Huittinen
Kujala Niko, Seinäjoki
Kuoppala Henna, Ähtäri
Kuure Markku, Seinäjoki
Kuusisto Ritva, Seinäjoki
Köykkä Kai, Seinäjoki
Malinen Taro, Tampere
Mononen Heidi, Seinäjoki
Niemelä Olli, Kauhava
Pasila Juha, Seinäjoki
Pulkkinen Eetu, Kokkola
Pynttäri Juho, Alavus
Rantala Joni, Alajärvi
Rossi Teemu, Kankaanpää
Salonen Jarkko, Seinäjoki
Väärämäki Joona, Alajärvi
Ylä-Autio Laura, Lapua

Tietotekniikan koulutusohjelma, insinööri (AMK)
Haukilehto Tero, Soini
Hietala Mikko, Vimpeli
Saarikoski Taneli, Kannus

Teknologiaosaamisen johtamisen koulutusohjelma, insinööri (ylempi AMK)
Flankkumäki Markku, Seinäjoki
Kiviluoto Pasi, Seinäjoki
Luoma Teemu, Kurikka
Ojaniemi Terhi, Seinäjoki
Venesoja Päivi, Lapua
Wiik Mika, Ilmajoki
Ylkänen Yrjö, Seinäjoki

SeAMK Sosiaali- ja terveysala

Fysioterapian koulutusohjelma, fysioterapeutti (AMK)
Sjögren Linda, Seinäjoki

Hoitotyön koulutusohjelma, sairaanhoitaja (AMK)
Alapiha Heini, Seinäjoki

Hoitotyön koulutusohjelma, terveydenhoitaja (AMK)

Pasila, Eeva, Seinäjoki

Sosiaalialan koulutusohjelma, sosionomi (AMK)
Anttila-Ojanperä Laura, Seinäjoki
Fabrin Aino, Tampere
Hakamaa Annika, Seinäjoki
Hast Anni, Seinäjoki
Kylkisalo Maija, Lapua
Kömi Riikka, Huittinen
Leppäkangas Elisa, Seinäjoki
Marttila Anni, Jalasjärvi
Niemelä Jenna, Ilmajoki
Niemelä Tiina, Seinäjoki
Norja Antti, Seinäjoki
Pitkämäki Soile, Jalasjärvi
Rauhala Riina, Seinäjoki
Tarpio Anne, Seinäjoki
Tikkala Erja, Seinäjoki
Tikkala Minna, Kauhava
Tynjälä Suvi, Lapua
Vuorinen Ilkka, Ilmajoki
Yli-Harja Helena, Kauhajoki
Ylinen Elina, Soini

Sosiaalialan koulutusohjelma, sosionomi (ylempi AMK)
Haapa-Ahon Annukka, Kauhava

Sosiaali- ja terveysalan kehittämisen ja johtamisen koulutusohjelma, ylempi ammattikorkeakoulututkinto, fysioterapeutti (yAMK), sairaanhoitaja (yAMK), terveydenhoitaja (yAMK), sosionomi (yAMK)
Ala-Opas Mari, Ilmajoki
Haapasalmi Susanna, Seinäjoki
Kansanaho Jenni, Lappajärvi
Karppinen Heli, Seinäjoki
Kivisalo Johanna, Seinäjoki
Kuusisto Markus, Seinäjoki
Lindroos Kati, Kurikka,
Palomäki Nina, Ilmajoki
Rauhalaakso Tiina, Ilmajoki
Saarela Anne, Seinäjoki
Siltanen Jaana, Pori
Tuomi Suvi, Seinäjoki
Tuomisto Riia, Ilmajoki
Vantaa Johanna, Ilmajoki
Viitanen Pirjo, Kuortane
Ylinen Anne, Seinäjokii
Ämmälä Mirva, Seinäjoki

Tuoreimmat aiheesta: Pohjanmaa

Pääuutiset

Kotimaa

Silminnäkijät: Jämijärven turmakoneesta irtosi osa ennen maahansyöksyä

Keltainen Comp Air 8 -lentokone

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä