Kotimaa |

SF-Caravan: Ulos vaunusta myrskyn uhatessa

Karavaanareiden suomalainen kattojärjestö SF-Caravan ry uusii turvallisuusohjeensa Uuraisten tapahtumien seurauksena. Tähän saakka myrskyä leirintäalueella ei ole nähty Suomessa riskinä.

Myrskyn tuhoamaa leirintäaluetta
Kuva: Matti Huutonen / Yle

SF-Caravanilla on turvallisuusoppaita, mutta ei ohjeistusta myrskytilanteita varten. Puiden kaatuminen asuntovaunujen tai -autojen päälle ei ole käynyt aikaisemmin yhdistyksellä mielessä.

- Nyt tästä asiasta keskustellaan meillä ihan varmasti. Seuraavaksi pitää miettiä, onko myrskytilanteista syytä turvallisuusmielessä ohjeistaa, sanoo SF-Caravanin leirintä- ja turvatoimikunnan puheenjohtaja Markku Vänskä.

Itsekin Uuraisten leirintäalueen hyvin tuntevan Vänskän mukaan SF-Caravaniin on lähinnä satunnaisesti oltu yhteydessä siinä vaiheessa, kun uusia leirintäalueita rakennetaan.

- Näissäkin keskusteluissa puustoriski on jäänyt vähemmälle, Vänskä sanoo.

Täysin puuttomaksi leirintäaluetta on vaikea saada, joten karavaanareiden olisi itse tunnistettava paremmin myrskyjen riskit. Varsinkin asuntovaunut kestävät huonosti painon alla. Kovin paljon turvallisempi ei ole asuntoautokaan.

- Kun tällainen myrskytilanne on päällä, niin pitää paremmin miettiä, onko vaunussa turvallista. Yleensä on aikaa poistua vaunusta tai autosta. Suosittelen poistumista, SF-Caravanin leirintä- ja turvatoimikunnan puheenjohtaja Markku Vänskä toteaa.

Lähteet:
YLE Uutiset / Marcus Ziemann

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä