Shoppailu Stockmannilla periytyy äidiltä tyttärelle
Stockmann juhlii helmikuussa 150-vuotistaivaltaan. Yhtiön menestystä siivittävät perinteet ja varmalle pohjalle rakennettu kansainvälisyys. Päätavaratalo Helsingissä on kaupunkikuvallinen monumentti ja treffit Stockan kellon alla käsite.
Stockmann syntyi nälkävuosien alla 1860-luvulla, ja on siitä pitäen kestänyt lamat ja sodat niin, että kuuluu harvalukuisiin näin pitkäikäisiin yrityksiin. Monen asiakkaan muistot ulottuvat lapsuuteen asti.
- Silloin tänne oli jännä tulla, leluosasto oli kaikkein tärkein. Koskaan ei ollut oikeastaan varaa ostaa mitään, mutta oli muuten kiva käydä katsomassa ja ihmettelmässä, että mitä on saatavilla, muistelee lapsuutensa Stockmannia vantaalainen Pekka Virkamäki.
Espoolainen Natalia Binder on oppinut Stockmannin asiakkaaksi äitinsä kautta.
- Mun iskä ei yleensä ihan hirveesti Stockalla shoppaile, mutta äiti tekee täällä yleensä kaiken, ja sen kautta minäkin täällä käyn.
Stockmannin historiikin kirjoittamiseen osallistunut Helsingin yliopiston dosentti Teemu Keskisarja vahvistaa Natalien kertomaa.
- Väitetään, että on kuusikin sukupolvea kestänyttä asiakasuskollisuutta, jota ennen kaikkea äidit tyttärillensä opettavat.
Nähdään Stockan kellon alla
Perinteiden lisäksi Stockmannia kantaa juurilta saakka kumpuava kansainvälisyys, joka on vienyt yrityksen vahvasti varsinkin Baltian ja Venäjän markkinoille. Oma lukunsa on Helsingin keskustan 1930-luvulla avattu tavaratalo.
- Tavaratalo on kaupunkikuvan monumentti siinä missä Senaatintori tai Olympiastadion. Kuinkahan monet miljoonat ihmiset ovat esimerkiksi tavanneet Stockmannin kellon alla seurustelijoista varmaan järjestäytyneeseen rikollisuuteen asti, naurahtaa dosentti Teemu Keskisarja.
- Jos ei ihminen tunne kaupunkia, niin tässä kulmilla on helppo sopia tapaaminen, tänne on aina helppo löytää. Kyllä Stockmann on Helsingin maamerkki, pohtii puolestaan helsinkiläinen Niko Turkka.
Tuoreimmat aiheesta: Helsinki
Halpabussiyhtiö kokee tulevansa sorretuksi
Halpavuorot Helsingin ja Tampereen välillä aloittava Onnibus väittää Matkahuollon vaikeuttavan yhtiön toimintaa. Linjan vuorot lähtevät Helsingistä Postitalon pysäkiltä, sillä Kampin terminaalissa vuoron aikataulut yritettäisiin Onnibusin mukaan piilottaa matkustajilta.
Jytärit, Lehmät ja Möhköt juhlivat Japsistarojen synttäreitä
Veteraanimoottoripyöräklubin alakerho Japsistarat juhlii tänään keskiviikkona 20-vuotista taivaltaan. Kekkereiden kunniaksi 70-luvun alun japanilaiset moottoripyöräklassikot kokoontuvat Haltialan tilalle. Rakkaille koneille on annettu monia lempinimiä, mutta kaikkein parasta on pärinä ja pauke.
Onnibus käynnistää Tampere–Helsinki-halpabussiliikenteen
Viimeinen este toiminnalle poistui tiistaina, kun Helsingin kaupunkisuunnittelulautakunta hylkäsi Linja-autoliiton ja Matkahuollon tekemän kunnallisvalituksen Postitalon pysäkin käyttämisestä kaukoliikenteeseen.
Ruotsi töhritty piiloon Pasilan katukylteistä
Parikymmentä katukylttiä, opasteviittaa ja liikennemerkkiä on joutunut ilkivallan kohteeksi Länsi-Pasilassa. Kylteistä on sotkettu yli ruotsinkieliset nimet.
Pääradan junat myöhästelevät vielä tänään
Riihimäelle päin kulkevat junat ovat tänään myöhässä 5-10 minuuttia, kerrotaan VR:n kuljetustenhallintakeskuksesta. Onnettomuuspaikalla Riihimäen asemalla korjataan vaurioituneita vaihteita.
OAJ huolissaan Vantaan koulusäästöistä
Vantaalaiskoululaiset ovat vaarassa pudota naapurikuntien oppilaita huonompaan asemaan, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen. Vantaa on kaavaillut karsivansa opetuksesta jopa 3 miljoonaa euroa vuodessa säästöohjelmansa aikana.
Pernilla: Näin yleisössä vain äitini
Pernilla on tyytyväinen esitykseensä putoamisesta huolimatta. Hän kuvailee esiintymistä euroviisuissa mahtavaksi once in a lifetime -kokemukseksi.
Helsinki menettää miljoonia muihin satamiin
Helsinki menettää rahaa tuovia matkustajia korkeiden väylämaksujen ja lentoyhteyksien vuoksi.
Puolet Etelä-Savon kunnista valmiita kuntajakoselvitykseen
Puolet Etelä-Savon kunnista on valmiita kuntajakoselvitykseen. Kunnallishallinnon rakennetyöryhmä selvityksessä kuntajakoselvitykseen eivät olleet valmiita Pertunmaa, Hirvensalmi, Kangasniemi, Rantasalmi, Pieksämäki, Juva, Sulkava ja Mäntyharju.
YM: Ara-asuntojen vuokrantasaus epäreilua
Ympäristöministeriön työryhmä aikoo selvittää tuetun vuokra-asumisen ongelmia.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.