Siirtolapuutarhassa yhdistyvät mökkeily ja yhteisöllisyys
- Täällä tuntee mullan tuoksun ja saa kosketuksen maahan, mielestäni tämä on ehdottomasti tulevaisuuden asia, johon kannattaa kaupunkien panostaa, pohtii Raimo Sopo siirtolapuutarhan viehätystä.
Siirtolaputarha kätkee sisälleen pieniä kujia, eri värisiä mökkejä ja viljelypalstoja. Vieri viereen rakennettuja mökkejä asuttavat kesäasukkaat, jotka saapuvat puutarhoilleen keväällä jäiden sulaessa ja poistuvat kaupunkikoteihinsa syysöiden kylmetessä ja pimetessä.
Pastellin ja kirkkaan väristen mökkien hyvin hoidettuja ja persoonallisia pihoja reunustavat pensasaidat. Jyväskylän Sulkurannan siirtolapuutarhassa on siistillä alueella 136 mökkiä, jotka ovat tarjonneet virkistystä jo vuodesta 1948 asti.
- Nämä ovat haluttuja mökkejä, ainoastaan 5-7 seitsemän mökkiä vaihtaa omistajaa vuosittain ja uusi ostaja löytyy yleensä todella nopeasti, selvittää Sulkurannan siirtolapuutarhayhdistyksen puheenjohtaja Raimo Sopo.
- Viimeisin tietooni tullut myyntihinta on ollut 50 000 euroa, hintaan vaikuttaa hieman mökin kunto, Sopo selvittää.
Hintaan vaikuttaa hyvä sijainti. Sulkuranta sijaitsee Jyväsjärven etelärannalla, lähellä kaupungin keskustaa ja sinne pääsee kävellen tai pyörällä.
- Tämä tarjoaa mahdollisuuden mökkeilyyn ilman tuntikausien ajomatkaa. Lisäksi tämä on mukava ja turvallinen yhteisö yksinäisellekin ihmiselle.
Siirtolapuutarhayhdistyksen sihteeri Anneli Heinonen kertoo, että alueella viihtyy kaikenikäisiä ihmisiä, myös lapsiperheitä on mukana.
Tämä tarjoaa mahdollisuuden mökkeilyyn ilman tuntikausien ajomatkaa.
- Meillä on täällä myös kerhotila, jossa kokoonnumme pitämään esimerkiksi vohveli-iltoja, lisäksi täällä vietetään juhannusjuhlia ja saunotaan rantasaunassa kolme kertaa viikossa, Anneli Heinonen luettelee.
Sulkurannassa kukoistaa edelleen talkoohenki. Yhdessä kokoonnutaan hoitamaan aluetta ja siistimään teitä. Talkoiden jälkeen saunan lauteilla parannetaan maailmaa ja uidaan järvessä ilta-auringon siltaa pitkin.
Tuoreimmat aiheesta: Ilmiöt
Kellumalla rennoksi
NASAn astronauttien harjoitusohjelmista sovellettu rentoutuskellunta on siirretty luonnonhelmaan. Tunnin kellunnan Vuoksen vesistössä väitetään vastaavan kuuden tunnin unta.
Chilitäytekakku katosi vieraiden suihin ennen tavallista kakkua
Kevyt puraisu kutosluokituksen chilistä saa tottumattoman hengen haukkomaan ja vedet tippumaan silmistä. Edes maailman tulisin chili Trinidad Moruga Scorpion, jonka luokitus on 10+++, ei saa piikkiöläistä chiliharrastajaa tarttumaan viilentävään maitolasiin.
Rilli-kissa: kesästä tulee lämmin ja vähäsateinen
Taipalsaaren maankuulu sääkissa on naukunut mahtavan ennusteen. Juhannuksenakin saadaan tänä vuonna nauttia auringosta ja lämmöstä.
Vexin Salmen ja Katri-vaimon elämän mittainen taidematka
Vexi Salmi lahjoitti taannoin 500 taulua Hämeenlinnan taidemuseolle. Määrä kasvaa jatkuvasti, sillä intohimoisen taidekeräilijän uudetkin ostokset menevät suoraan taidemuseolle. Vexillä on myös kumppani, joka ei ole esteenä uusien taideihastusten syntymiselle. Vaimo Katri Wanner-Salmi on Vexin taide- ja kielikriitikko, sienestyskaveri ja kielipoliisi. Yhdessä vanheneminen on taidetta.
Keminmaa keksi hyppynarun MM-kisat
Pienessä Keminmaan kunnassa pompitaan hyppynarujuoksun maailmanmestaruuksista viikonloppuna. Kisoilla halutaan elvyttää hyppynarulla hyppimisen perinnettä, joka on vieras monelle lapselle.
TV toi maailman olohuoneeseen
Itsetehdyt sähkökitarat, tangoa soittavat rokkibändit ja television testikuvan katselu yhdessä naapureiden kanssa. Kahden museon yhteinen teemanäyttely paljastaa, miten maailma mullistui 1960-luvulla.
Euro räjäytti bändien keikkaliksat
Markan vaihtuessa euroon, tapahtui myös suomalaisten rockbändien raju hinnannousu. Imatra Big Band -festivaalin ohjelmajohtaja sanoo, että rock-bändien keikkaliksat ovat karanneet käsistä.
Ammattiin valmistuvien "yo-lakeille" ei enää naureskella
Ylioppilaslakki valmistetaan perinteikkäällä tehtaalla juuri tilaajan toiveiden mukaiseksi. Erilaiset kokardit, tupsut ja vuorivärit tekevät päähineestä kantajansa näköisen, ja oman lakkinsa saavat myös ammattiin valmistuvat.
Ravintolapäivän pikkuveli Siivouspäivä ajaa suomalaiset kaduille
Kolmatta kertaa järjestettävän Siivouspäivän myötä sadat suomalaiset ympäri maan tulevat myymään ja antamaan tavaroitaan pihoille sekä kaduille. Spontaanisti Facebookissa alkanut tempaus on saanut ison huomion.
Norjalaispojat syöttivät veneestä miekkavalasta- Katso video!
Norjalaispojat pääsivät syöttämään lähietäisyydeltä miekkavalasta. Pojat olivat kalastamassa veneestä Nordkapin Nordvågenin lähellä, kun ilmeisesti nälkäinen miekkavalas tuli saaliinjaolle.
