Sikainfluenssa tappanut jo 160 ihmistä Meksikossa
Meksikossa kehittyneen sikainfluenssan uhriluku on noussut todennäköisesti jo 159 ihmiseen. Tartuntoja Meksikossa on jo yli 2 000. Sikainfluenssan epäillään levinneen jo kaikkiin maanosiin. Keskiviikkona tartuntoja on varmistunut muun muassa Itävallassa, Saksassa, Israelissa ja Uudessa-Seelannissa. Yhdysvalloissa sikainfluenssan on saanut varmuudella yli 90 ihmistä.
Meksikon viranomaiset ovat vahvistaneet, että vaarallinen H1N1-tyyppinen sikainfluenssa on tarttunut lähes 50 ihmiseen ja tappanut varmasti ainakin seitsemän ihmistä. Viranomaiset kuitenkin varoittavat, että todennäköisesti influenssa on Meksikossa aiheuttanut jo 159 ihmisen kuoleman.
Yhdysvaltain viranomaiset ovat kertoneet ensimmäisesti varmasta kuolintapauksesta sikainfluenssaepidemiassa. Menehtynyt on kaksivuotias lapsi Teksasin osavaltiossa. Viranomaisten mukaan lapsi oli meksikolainen, joka oli tuotu Yhdysvaltoihin saamaan hoitoa influenssavirukseen.
Tätä ennen Meksiko oli ainoa maa, jossa potilaita oli kuollut sikainfluenssaan.
Tautiepäilyjä myös Euroopassa
Varmoja havaintoja viruksesta on nyt saatu Meksikon ja Yhdysvaltain ohella myös Britanniasta, Espanjasta, Israelista, Itävallasta, Saksasta ja Uudesta-Seelannista. Suomessa Lahdessa selvitetään Meksikosta palanneen matkailijan hengitystieinfektion aiheuttajaa.
Saksassa on todettu ainakin kolme tartuntatapausta, joista yksi havaittiin Baijerin osavaltiossa. Myös Itävalta on vahvistanut ensimmäisen sikainfluenssatartunnan löytymisen maasta. Neljä muuta sikainfluenssaepäilyä osoittautui vääräksi hälytykseksi.
Israelin viranomaiset varmistivat tiistaina, että kaksi Meksikosta hiljattain palannutta matkailijaa on sairastunut sikainfluenssaan. Potilaat ovat karanteenissa sairaaloissa Netanyassa ja Tel Avivissa.
Uudessa-Seelannissa laboratoriotestit varmistivat, että kolme ihmistä on saanut tartunnan koululaisryhmän Meksikon-matkalla. Terveysministeri Tony Ryallin mukaan potilaiden influenssa on lievää.
Espanja vahvisti keskiviikkona maasta löytyneen jo neljä sikainfluenssatapausta. Kanadassa tapauksia on varmistunut 13 ja Britanniassa vahvistettujen tartuntatapausten määrä on noussut viiteen.
Varmojen tapausten ohella viranomaiset selvittävät epäiltyjä sikainfluenssatartuntoja eri puolilla maailmaa. Ranska selvittää yhtä tautiepäilyä. Kolme aiempaa epäilyä osoittautuivat vääriksi.
Etelä-Koreassa tutkitaan oirehtivaa Meksikon-matkailijaa, Australiassa parinkymmenen epäillään saaneen sikainfluenssan. Latinalaisessa Amerikassa Peru, Brasilia ja Guatemala selvittävät epäiltyjä sikainfluenssatartuntoja.
Matkustuskiellot ja -rajoitukset lisääntyvät
Suomi, Britannia, Ranska, Saksa, Iso-Britannia, Kanada ja Yhdysvallat kehottavat välttämään ylimääräistä matkustamista Meksikoon. Japani neuvoo kansalaisiaan palaamaan Meksikosta.
Sikainfluenssan pelko on saanut maat lopettamaan väliaikaisesti lennot Meksikoon. Kuuba oli ensimmäinen maa, joka ilmoitti matkustuskiellosta Meksikoon. Myös Argentiina on ilmoittanut väliaikaisesta viiden päivän kiellosta matkustaa Meksikoon. Kalifornian osavaltio julisti peräti hätätilan 13 sikainfluenssatapauksen löydyttyä alueelta.
Yhdysvallat, Euroopan unionin maat sekä muut maat tyytyvät edelleen varoittamaan kansalaisiaan matkustamasta turhaan Meksikoon.
Kausittaiseen influenssaan kuolee maailmassa vuosittain 250 000 - 500 000 ihmistä.
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
Naton ilmaiskusta siviiliuhreja Afganistanissa
Naton ilmaiskun kerrotaan surmanneen kahdeksan hengen perheen Afganistanissa. Myös viisi Nato-sotilasta on saanut surmansa erillisissä iskuissa viikonlopun aikana.
Golden Gate -silta täyttää 75 vuotta
Golden Gate -sillan vuosipäivää juhlistetaan tänään San Franciscossa muun muassa ilotulituksella.
Loreen lauloi Ruotsin voittoon
Ruotsi on voittanut Euroviisut. Ennakkosuosikkeihin lukeutunut Loreen voitti viisut ylivoimaisesti Euphoria-hitillään. Toiseksi eniten ääniä sai Venäjä. Kolmanneksi kisassa tuli Serbia.
Kapinallisryhmät yhdistyivät Malissa
Tuaregien tärkein kapinallisryhmä MNLA-sissiliike ja islamistinen Ansar Dine ovat päättäneet yhdistää voimansa. Ne haluavat Azawadin alueen Malin pohjoisosassa itsenäiseksi.
Lähde: Hollannissa tuomittu 90-vuotias natsirikollinen kuollut
Klaas Carel Faber eli Saksassa eikä joutunut suorittamaan rangaistusta.
YK-tarkkailijoiden johtaja: Houlan uhrien joukossa lukuisia lapsia
YK:n tarkkailijat löysivät Houlan alueelta yli 90 ruumista.
Kiina kimmastui Dalai-laman Itävallan-vierailusta
Liittokansleri Werner Faymann sanoi päättävänsä itse, kenet tapaa.
Uusi demokratia ohitti Syrizan kannatusmittauksissa
Viiden kannatusmittauksen mukaan säästöpakettia tukevan Uuden demokratian kannatus on 25,6 - 27,7 prosenttia ja säästöohjelmaa vastustavan Syrizan 20,1 - 26,0 prosenttia.
Moskovassa mieluisa vieras Serbiasta
Serbian tuleva presidentti lämmittelee suhteita Venäjään. Venäjä lupasi suurlainan Serbialle.
Vatikaani vahvisti paavin hovimestarin pidätyksen
Hovimestarin hallusta löytyi luottamuksellisia dokumentteja.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.