Etelä-Karjala |

Sikainfluenssarokotukset saattavat lykkääntyä

Ensi kuun alkuun suunnitellut sikainfluenssarokotukset saattavat lykkääntyä rokotevalmistajan toimitusvaikeuksien vuoksi. Miljoonan annoksen erä tulee jakoon vasta helmikuun puolivälissä.

Sikainfluenssarokotteen saantivaikeudet saattavat lykätä kunnissa ensi kuun alkupuolelle suunniteltuja rokotuksia. Hollantilaisen rokotevalmistajan toimitusvaikeuksien vuoksi miljoonan annoksen erä ehtii paikalliseen jakeluun vasta helmikuun toisella viikolla.

Ylilääkäri Ritva Simpanen Etelä-Karjalan terveyskeskuksesta pitää sikainfluenssarokotteiden viivästymistä harmillisena, sillä ihmisten halu ottaa rokotus on ollut kiitettävä. Noin kerran viikossa kuntiin saadut uudet rokote-erät ovat menneet nopeasti.

Tällä hetkellä eteläkarjalaisista runsas puolet on saanut sikainfluenssarokotteen. Kun vähimmäistavoite, 70 prosenttia väestöstä täyttyy, epidemiaa ei todennäköisesti tule.

Nyt rokotuksia saavat hakea kaikki, jotka eivät ole niitä tähän mennessä ottaneet.

Lähteet:
YLE Etelä-Karjala

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Karjala

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä