Sipilä haluaa kieltää veroparatiisit
Keskustan johtaja kertoo, että myös hän on itsekin joutunut torjumaan veroparatiisitarjouksia.
Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä haluaisi kieltää veroparatiisit. Sipilä kertoi Ylen Ykkösaamussa kieltäytyneensä myös henkilökohtaisesti tarjouksista sijoittaa veroparatiiseihin.
Sipilä kertoi Ykkösaamussa kieltäytyneensä useista tarjouksista sijoittaa varojaan veroparatiiseihin.
- Esimerkiksi omien yrityskauppojeni yhteydessä on tarjottu mahdollisuutta tehdä niitä veroparatiiseihin. En missään nimessä halua tehdä näin. Itse suhtaudun kielteisesti tälläisiin tarjouksiin. Olen suomalainen ja haluan maksaa veroni Suomeen, Sipilä totesi.
Veroparatiisit ja harmaa talous suuri uhka
Sipilä kertoi yllättyneensä, että myös suomalaisten eläkevaroja hallinnoivat eläkeyhtiöt ovat sijoittaneet veroparatiiseihin. Helsingin Sanomien tietojen mukaan suomalaisilla eläkeyhtiöillä on jopa miljardien eurojen sijoitukset erilaisissa veroparatiiseissa toimivissa yhtiöissä.
- Veroparatiisit ja harmaa talous ovat yksi suurimpia uhkia hyvinvointiyhteiskunnalle. Niiden poistaminen poistaisi myös Eurooppaa vaivaavan velkakriisin.
Euroopan harmaan talouden suuruudeksi arvioidaan 1 850 miljardia euroa. Jos se olisi normaalin verotuksen piirissä, kattaisi se kaikkien Euroopan maiden yhteenlasketun budjettivajeen, Sipilä muistutti.
- Asia saadaan kuntoon sillä että tehdään yhteinen päätös siitä että veroparatiisien käyttöä ei sallita ja harmaata taloutta ei hyväksytä, näin asia saadaan pikku hiljaa kuntoo, patistaa Sipilä.
Tuoreimmat aiheesta: Politiikka
Perussuomalaiset naiset: Puolueessa ei ole rasisteja eikä sovinisteja
Perussuomalaisten nais- ja miesjärjestöjen mukaan puolue ja sen puheenjohtaja kannattavat tasa-arvoa.
Andersson jatkaa vasemmistonuorten puheenjohtajana
Vasemmistonuorten liittokokous valitsi kv-oikeuden opiskelijan ja kaupunginvaltuutetun Li Anderssonin, 26, jatkokaudelle.
Soini vastaa sovinistiväitteisiin
Perussuomalaisten puheenjohtajan Timo Soinin ja SDP:n välillä on käyty värikästä keskustelua viikonlopun aikana. Soinin mielestä hänen kritiikkinsä osui "arkaan kohtaan".
SDP:n varapuheenjohtaja Soinista: "Kun retoriset vaatteet riisuu, jäljelle jää vain sovinisti"
Timo Soini arvosteli demareiden ministerikierrätystä. Eilen perussuomalaisten puheenjohtajalle ärähti SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jouni Backman, tänään SDP:n varapuheenjohtaja.
RKP:n Henriksson haluaa jatkokaudelle
RKP valitsee uuden puheenjohtajiston puoluekokouksessa Porvoossa kesäkuun alussa.
Backman Soinille: Nyt riittää
Jouni Backmanin mielestä Soinin puuttuminen SDP:n ministerivalintoihin oli ylimielistä ja tyylitöntä.
Soini arvostelee demareiden ministerirulettia: "Ministerimies sai kenkää"
- Duunarimies ei kiinnosta vasemmistoa, sanoo perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini.
Urpilainen: Valtio voisi tukea keskitettyä palkkaratkaisua
Urpilaisen mielestä on kuitenkin "mahdoton ajatus", että valtio lähtisi tukemaan yhden toimialan palkkaratkaisua.
Onko Slovenia seuraava tuenpyytäjä, Jutta Urpilainen?
Valtiovarainministeri Jutta Urpilainen toivoo Slovenian hallituksen palauttavan luottamuksen maan talouteen.
Tuomiojan sivuun siirtämisestä yhteydenottoja Urpilaiselle - "mies paikallaan"
Sdp:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen kertoi TV1:n Ykkösaamussa saaneensa useita yhteydenottoja henkilöiltä, joiden mielestä ulkoministeri Erkki Tuomioja olisi pitänyt siirtää sivuun.
