Sirpa Pietikäinen haluaa suurpetojen salakaadot kuriin
Europarlamentaarikko Sirpa Pietikäinen harkitsee, pyytääkö hän EU-komissiota tutkimaan miten Suomen viranomaiset tulkitsevat suurpetojen suojelulainsäädäntöä. Syynä huoleen ovat mm. susien salakaadot.
Viranomaisten toiminta petoeläinten salametsästyksen valvonnassa ei vakuuta europarlamentaarikko Sirpa Pietikäistä. Tutkijoiden mukaan susikannoissa on tapahtunut äkillisiä muutoksia, joita on vaikea selittää muulla kuin salametsästyksellä. Pietikäinen harkitseekin pyytävänsä EU-komissiota tutkimaan, toimivatko viranomaiset Suomessa petoeläinten suojelusta säädettyjen lakien mukaan.
- Me emme aina hirveäsi näitä susiamme ja karhujamme rakasta, siitä on myöskin seurannut se, että meillä on ollut turhan väljää tämä rikoksiin puuttuminen. Se on eri asia miten näitä kaatolupia myönnetään, mutta että etsitäänkö salakaadot ja puututaanko siihen. Tavallaan se on ymmärrettävää, että on hankalaa puuttua kun ollaan tutuissa kaveri- ja metsästysporukoissa. Mutta se ei ole ymmärrettävää, että sitten muutetaan pelisääntöjä, voidaanhan siihen sitten vaikka määrätä ulkopuolinen tutkija, sanoo Sirpa Pietikäinen.
Sirpa Pietikäinen teki yhdessä Satu Hassin kanssa hiljakkoin selvityspyynnön EU-komissiolle Talvivaaran kaivosta koskevien ympäristöasioiden ja viranomaistoiminnan lainmukaisuudesta. Komissio ilmoitti tutkivansa, onko asiassa toimittu EU-lainsäädännön mukaan. Pietikäinen pitää mahdollisena myös samanlaista tutkintaa salametsästyksen tutkinnan laiminlyömisestä.
Tuoreimmat aiheesta: Häme
Taistelu sitkeitä vieraslajeja vastaan jatkuu
Lupiinit nostavat jo terhakkaasti uusia kasvustojaan ojanpenkoilla. Samoin muutkin maahamme pesiytyneet vieraslajit kuten jättipalsamit nauttivat uudesta kasvukaudesta ja valmistautuvat rehottamaan siellä mihin siemen on sattunut itämään. Hämeessä ELY-keskus toivoo saavansa rahaa, jotta se pääsee etsimään nykyistä tehokkaammin Kanta-Hämeesessä kasvavia vieraslajeja.
Rattijuoppo koukkasi ojan pohjalta ravintolaan poliisit perässä
Nuori mies suistui autonsa kanssa humalapäissään ojaan lauantaina Hauholla, mutta onnistui keplottelemaan ajokkinsa takaisin tielle ja jatkamaan paikalliseen ravintolaan.
Moottoripyöräveteraanit elvyttivät Aulangon ajojen muiston
Vuodesta 1954 alkaneet ja 1960-luvun alussa päättyneet keväiset Aulangon ajot olivat pienen kaupungin suurtapahtuma. Ne vetivät maan parhaiden ajajien lisäksi tuhansia ihmisiä. Ajot olivat jo lähes unohtuneet ja tiedon keruu niistä työlästä, kun veteraanit päättivät elvyttää kisan muiston.
Kurkitanssia jo 20 vuoden ajan
Kookka-kurki sukii pihalla sulkiaan. Sen on syytäkin, sillä lauantaina Humppilassa vietetään hänen 20-vuotissyntymäpäiviään. Lintuharrastaja Jouko Alhainen järjestää lauantaina Ravintolapäivänä kurki-kahvilan Kookka-kurjelleen.
Kovat ylinopeudet jatkuvat varalaskupaikalla
Kanta-Hämeessä Jokioisten varalaskupaikalla mitattu useita huikeita ylinopeuksia lähiviikkojen aikana.
BMX-pyöräily kehittää lapsen motoriikkaa
Bicycle Motocross eli BMX näyttää hurjalta, mutta sopii pienillekin lapsille. Laji auttaa lasta kehittämään motorisia taitojaan. BMX-harrastaja Antti Munnukka rohkaisee lapsia ja nuoria lajin pariin.
Kanta-Hämeen uudet ylioppilaat
Tänä keväänä ylioppilaaksi kirjoittaneiden nimet ovat oppilaitosten tiedossa tänään. Yle Häme julkaisee maakunnan uusien ylioppilaiden nimet sivustollaan.
Vilkkaasti liikennöidystä ja kapeasta 54-tiestä halutaan valtatie
Tammela haluaa merkittävästä raskaanliikenteen väylästä, kantatie 54:stä valtatien. Tie vaatii joka tapauksessa runsaasti parannustöitä, jotta se olisi turvallinen nykyisillä nopeuksilla. Suunnitelmat parannuksista ovat olemassa, ja jos tie muutettaisiin kantatiestä ylemmän luokan valtatieksi, sillä olisi merkitystä myös tehtäviin parannustöihin.
Tapio Wirkkalan muotoilusta ennennäkemättömän laaja näyttely
Huomattava määrä muotoilija Tapio Wirkkalan lasi- ja hopeaesineitä on esillä Suomen Lasimuseossa Riihimäellä. Näin laajasti Wirkkalan taidelasia ja hopeaa ei ole aiemmin ollut esillä.
Senaatista kivilinnan vuokraisäntä
Keskiaikainen Hämeen linna on saamassa uuden omistajan. Opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmä esittää Hämeen keskiaikaisen linnan omistuksen siirtämistä Museovirastolta Senaatti-Kiinteistöille.
