Sodankylässä iloitaan kaivospäätöksestä
Kaivospäätös otettiin hyvillä mielin vastaan Sodankylässä. Kaivoksen odotetaan houkuttelevan uusia asukkaita ja tuovan kuntaan kaivattuja verotuloja.
Kunnanhallituksen puheenjohtajan Arja Mäkitalon mielestä tieto kaivoksen avaamisesta lisää ihmisten kiinnostusta Sodankylää kohtaan. Muuttotappiokuntaan toivotaan uusia asukkaita jo kaivoksen rakentamisaikana.
Talousvaikutusten uskotaan näkyvän kunnan taloudessa muutaman vuoden päästä.
- Jos 2012 päästään kaivos avaamaan, niin muun muassa kunnallisveroissa vuosina 2013 ja 2014 se jo vaikuttaa. Ja kiinteistöverotuloissa ehkä hieman aiemmin, kun rakentaminen on saatu valmiiksi, Mäkitalo toteaa.
"Kaivos on joululahja Sodankylälle"
Kevitsan kaivosta on Sodankylään odotettu parikymmentä vuotta. Nyt kunta sai joululahjansa, kun päätös nikkeli-kupari kaivoksen avaamisesta tuli.
- Tämä oli joululahja Sodankylälle ja sillä on merkitysta koko Lapille, toteaa Sodankylän kunnanhallituksen 1. varapuheenjohtaja Pekka Heikkinen.
Heikkinen toivoo, että alueen yritykset ottaisivat päätöksen toiminnassaan huomioon.
- Niitä valmistelevia investointeja pystytään jo nyt miettimään. Esimerkiksi paikallisilla lappilaisille yrittäjille on nyt suunnittelun paikka, sillä tekijöitä tarvitaan, Heikkinen sanoo.
Urakat saattavat olla liian suuria paikallisille
Kevitsan kaivoksen on laskettu työllistävän rakennusaikana on noin 500 henkilöä. Toiminta-aikana kaivoksen pitäisi työllistää noin 200 henkilöä. Sodankylälainen yrittäjä Jorma Kuukasjärvi pelkää, että urakkasopimukset ovat niin valtavia, että pienet maansiirtoyritykset jäävät nuolemaan näppejään.
- Ainut vaihtoehto olisi, että ne urakat pilkottaisiin pienemmiksi, silloin siinä olisi meillä paremmat mahdollisuudet. Eihän täällä ole suuria maansiirtofirmoja, jotka pystyvät tällaiselle työmaalle hankkimaan ja toimittamaan mahdottoman paljon kalustoa.
Kaivos lisää uskoa tulevaisuuteen
Ihmiset kulkivat Sodankylän raitilla suut hymyissä, vaikka taivas vihmoi räntää. Hymyyn oli erityinen syy ehkä juuri tuon kaivospäätöksen takia.
Vanhempi mies luonnehtii päätöstä jopa taivaanlahjaksi. Hän uskoo, että taivaanlahjana sitä pitää suurin osa sodankyläläisistä. Miehen mielestä kaivoksen vastustajat ovat ammattivalittajia, joille ei kelpaa mikään.
Osuuskaupan edustalla nuorehko rakennusmies toteaa, että "kaivos on hyvä asia hiljaiselle paikkakunnalle. Tulee lisää toimintaa ja mahdollisuuksia työllistyä". Vastaaja ei pidä mahdottomana, että joskus hän itsekin saattaa olla kaivoksella töissä.
Kyselyyn vastannut nuori nainen Kittilästä arvioi, että kaivostoiminta säteilee vaurautta laajalti.
-Meillähän on siitä jo hyvä kokemus Suurikuusikossa. Niin ja onhan täällä Sodankylässäkin toiminut Pahtavaaran kultakaivos.
Kolmen koululaispojan porukalle Kevitsa on asiana tuttu, mutta he eivät tiedä eilen tulleesta kaivoksen rakentamispäätöksestä. Ilahtuvat kun sen kuulevat. kaksi pojista jo melkein ilmoittautuu töihin kaivokselle. Toisella on mielessä LVI-alan työt ja toisella palomiehen hommat.
-Tämmösenä aikana hyvä, että töitä tulee lisää, sanovat autossa istuneet naiset. Heidän mielestään on hyvä, että kaivostoiminta on noussut matkailun rinnalle tarjoamaan työtä.
Lapin radion haastattelemat sodankyläläiset uskovat, että Kevitsan malmiot kestävät enemmän kuin 20 vuotta. Nikkeliä ja kuparia louhitaan ja rikastetaan jatkossakin. Alueella jatkuva malminetsintä on antanut siitä jo hyvät viitteet.
Kevitsan kaivosalueelle johtavaa tietä ja sähkölinjaa rakennetaan jo. Viime viikolla vihittiin käyttöön kaivostien silta Kitisenjoen yli.Kevitsan kaivoksen rakennustyöt alkavat ensi keväänä. Tuotantoon kaivos pääsee arviolta vuonna 2012.
Tuoreimmat aiheesta: Lappi
Valion vanhanajan täysmaitoa ei vielä tunneta
Valion Hilja-vanhanajan täysmaito on vielä suurelle osalle ostajia tuntematon tuote. Valion brändipäällikön Paula Viikarin mukaan Valio on toukokuun alussa tuonut mahdollisimman vähän käsitellyn maitotuotteen markkinoille kuluttajien toiveesta.
Mies huitoi puukolla Sodankylässä
Sodankyläläinen mies sai pahoinpitelystä ehdollisen vankeusrangaistuksen. Mies oli aiheuttanut puukolla toiselle miehelle runsaasti verta vuotaneet haavat sormiin.
Oudompaa Särestöniemeä esillä Rovaniemellä
Kattava läpileikkaus Reidar Särestöniemen taiteesta esillä Rovaniemen taidemuseoon. Perjantaina avattava näyttely on koottu Kirsi ja Keio Eerikäisen taidesäätiön lähes kahden sadan taulun kokoelmasta. Kokoelma on annettu säilytettäväksi Rovaniemen taidemuseolle. Näyttelyssä on esillä on 120 Särestöniemen teosta alkuajoista viimeisiin maalauksiin.
Poika varasti humalassa auton
Humalainen poika varasti auton ja lähti sillä liikenteeseen Ivalossa. Poliisi sai pojan kiinni ennen kuin hän ehti edes saada autoa käyntiin.
Ivalon Pikku-Petsamosta löytyi sodanaikainen ammus
Ivalon Pikku-Petsamosta löytyi toisen maailmansodan aikainen ammus omakotitalon takapihalta. Löytäjä Antti Musikka kaivoi ammuksen kaivinkoneella entisestä perunapellosta. Musikka kiittelee onneaan, sillä vanhat ammukset voivat olla räjähdysherkkiä.
Tulva hellittää Lapissa edelleen
Ounasjoella veden korkeus ja virtaamat laskevat Kittilän kirkonkylällä. Kemijoen vesi jäi Rovaniemellä puoli metriä vuoden 1993 suurtulvasta.
Yara jatkaa Soklin kaivosradan suunnittelua kesäkuussa
Lannoiteyhtiö Yara päivittää suunnitelmiaan Savukosken ja Sallan alueella.
Rovaniemeläismiehelle vankeutta
Rovaniemeläinen mies on saanut kuuden kuukauden ehdottoman vankeustuomion Lapin käräjäoikeudessa. Mies on syyllistynyt oikeuden mukaan useisiin rikoksiin, muun muassa törkeään varkauteen ja maksuvälinepetokseen.
Lapin teillä loukkaantui aiempaa enemmän
Lapin tieliikenteessä kuoli kolme ja loukkaantui 90 ihmistä alkuvuonna. Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan edellisvuoden tammi-huhtikuuhun verrattuna kuolleiden määrä laski, mutta loukkaantuneiden määrä kasvoi.
Lappilainen toripottu painuu maan alle
Rovaniemeläinen perunanviljelijä Timo Raitio on päässyt istuttamaan perunaa pelloilleen puolitoista viikkoa toiveitaan myöhemmin. Torimyyntiin hän uskoo perunasatonsa silti ehtivän tavanomaiseen aikaan.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.