Kulttuuri |

Sofi Oksasen Puhdistus poikkeuksellisen huomion kohteena Ranskassa

Kirjailija Sofi Oksasen romaani Puhdistus ilmestyy keskiviikkona Ranskassa valtavan mediahuomion saattelemana. Muun muassa Ranskan suurin kirjakauppaketju Fnac valitsi Puhdistuksen vuoden romaaniksi jo viime viikolla. Myös teoksen ranskantaja uskoo sen puhuttelevan myös ranskalaisia.

Osa Puhdistuksen ranskankielisen julkaisun kannesta.
Kuva: Editions Stock

Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun suomalainen romaani saa vastaavanlaista huomiota Ranskassa. Kesäkuussa ranskalaiset toimittajat ja kirjakauppiaat pääsivät matkustamaan romaanin tapahtumapaikoille Viroon ja Suomeen. Samoihin aikoihin kirjailija Oksanen kävi kertomassa teoksestaan Pariisissa. Tällä viikolla hän matkustaa jälleen kaupunkiin jatkamaan myyntikampanjaansa.

Myös Puhdistuksen ranskantaja Sébastien Cagnoli uskoo kirjan puhuttelevan ranskalaisia. Hänen mukaansa syyt ovat kuitenkin toiset kuin Suomessa.

- Viron ja Suomen historia jäävät täkäläisille lukijoille kaukaisiksi asioiksi. Sen sijaan toinen maailmansota sekä kirjan universaalit teemat, kuten petturuus ja sorto, voivat herättää runsaasti kiinnostusta myös Ranskassa.

Harva suomalainen romaani menestyy Ranskassa

Maamme kirjallisuus on Ranskassa edelleen jokseenkin tuntematonta, vaikka joka vuosi ranskannetaan muutamia suomalaisia kirjoja.

Viime aikoina on käännetty muuan muassa Kjell Westötä, Kari Hotakaista sekä Monika Fagerholmia. Teoksia on markkinoitu lähinnä pohjoismaihin keskittyvillä kirjallisuusmessuilla, ja myyntiluvut ovatkin yleensä jääneet varsin pieniksi.

Poikkeuksena sääntöön on Arto Paasilinna, jonka teosten painosmäärät saattavat Ranskassa nousta yli sadan tuhannen. Nähtäväksi jää, yltääkö Sofi Oksasen Puhdistus eli Purge yhtä suuriin myyntilukuihin.

Jos näin käy, mainosta tulee paitsi Suomelle myös Virolle, sillä ranskalaisten mielikuvissa Oksasen teos liittyy ennen kaikkea Viron ja entisen Neuvostoliiton väliseen problematiikkaan.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kulttuuri

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä