Pohjois-Karjala |

Soini: Karjalasta heili minut löysi

Timo Soini viettää parhaillaan lomaansa Pohjois-Karjalassa. Perussuomalaisten puheenjohtaja istui torstaina kaikessa rauhassa torilla juomassa kahvia. Soinin loman tavoitteena on rentoutua, mutta myös eurokriisi vaatii jatkuvaa seurantaa.

Timo Soini ja Osmo Kokko kahvilla
Timo Soini kahvitteli Osmo Kokon kanssa Joensuun torilla. Kuva: Sari Jormanainen / Yle

Joensuun torikahvilassa istuskeli torstaina rennonnäköinen poliitikko. Eikä ihme, sillä kahvia hörppinyt Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini viettää parhaillaan kesälomaansa Pohjois-Karjalassa.

Mutta poliitikko on poliitikko lomallakin, niinpä Soinikin on varautunut erilaisia asioita kyseleviin toimittajiin. Nyt selvityksen alla oli kuitenkin mukavat kesäkuulumiset.

- Perhelomalla olemme ja hyvin olemme viihtyneet. Kohta syödään muikkuja ja uidaan. Täällä on kiva olla, ystävällisessä maakunnassa, Soini kertoo.

Joka kesä Pohjois-Karjalassa

Timo Soini on nähty aiemminkin lomailemassa Pohjois-Karjalassa. Taustalta löytyy muitakin seikkoja kuin se, että Soini pitää Pohjois-Karjalasta.

- Karjalasta heilin minä löysin. Tai heili löysi minut eli vaimoni on syntynyt Tohmajärvellä. Tämäkin on osa selitys, Soini kertoo.

Soinin tavoitteena on viettää joka kesä ainakin viikko Pohjois-Karjalassa. Soinin aika kuluu perheen ja ystävien kanssa pitkälti Joensuussa, Liperissä ja Tohmajärvellä.

Eurokriisiä, uintia ja raveja

Kaikki varmasti toivovat, että lomalla voisi ottaa etäisyyttä työasioista. Soini kuitenkin kertoo, että mm. eurokriisiä on seurattava päivittäin.

- Kyllä sitä on päivittäin seurattava. Ei tässä asemassa voi siitä olla lomalla. Tämä tilanne on nyt sellainen, että tämä vaatii seurantaa.

Lomaakin kiireinen poliitikko aikoo ehtiä pitää. Tavoitteena on lueskella ja uida. Myös ravit ovat osa puolueen puheenjohtajan lomaa.

- Jämsään menen raveihin. Forssassakin on osittain omistamani hevonen, joka tuli eilen Helsingissä toiseksi. Sen takia minä hymyilen näin helpottuneesti, Soini nauraa.

Forssalainen hevonen toi menestyksen myötä myös voittorahoja omistajalleen.

- Kävin eilen tekemässä vedon ja sanoin tytölle, että tulen huomenna hakemaan uudestaan rahaa. Toivottavasti on sama tyttö, niin ajattelee, että saipas tuokin nyt sanansa pidettyä, Soini nauraa.

Soini yrittää pitää lomaa elokuun alkupuolelle saakka. Soini epäilee, että Espanjan vakuusasiat pakottavat eduskunnan koolle piakkoin.

Tuoreimmat aiheesta: Pohjois-Karjala

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä