Soini: Suomalaisten ei kuulu maksaa espanjalaisten pankkien virheitä
Soini vaatii eduskuntaa koolle, koska pysyvää vakausmekanismia ollaan merkittävästi muuttamassa.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini on pettynyt Brysselin huippukokouksen päätöksiin. Hän arvostelee sitä, että alun perin valtioiden lainoittamista varten perustettu pysyvä vakausmekanismi ollaan avaamassa myös pankkituelle.
- Ei suomalaisen veronmaksajan maksettavaksi kuulu espanjalaisten tai kyproslaisten pankkien virheet ja tekemiset. Se on moraalisesti täysin kestämätöntä, hän sanoi.
Tämä on niin kuin sammakon keittämistä, että tehdään tippa tipalta, ettei sammakko huomaa, että se keitetään.
Soinin mielestä kokouksessa otettiin myös ikäviä askelmerkkejä kohti syvempää talous- ja pankkiunionia sekä eurobondeja.
- Tämä on niin kuin sammakon keittämistä, että tehdään tippa tipalta, ettei sammakko huomaa, että se keitetään, hän sanoi.
Soini vaatii, että eduskunta kutsutaan nyt koolle, koska vakausmekanismia ollaan merkittävästi muuttamassa.
Tuoreimmat aiheesta: Politiikka
Lasse Miettinen valittiin vihreiden puoluesihteeriksi
Vihreiden puoluekokous on valinnut uudeksi puoluesihteeriksi Lasse Miettisen. Puheenjohtajana jatkaa Ville Niinistö.
Vihreiden Niinistö: Hallituksen parannettava toimintaansa
Vihreiden puheenjohtajana jatkavan Ville Niinistön mielestä päätösten on oltava johdonmukaisia ja päätöksenteossa on tärkeää kuunnella asiantuntijoita ja käydä julkista keskustelua.
Esko Aho: SDP on kuin keskusta 70-luvulla
Keskustan entisen puheenjohtajan ja 90-luvun alkupuolella pääministerinä toimineen Esko Ahon mukaan suomalaisesta politiikasta puuttuu kantava voima.
Keskustan Kääriäinen: Hallitus ei piittaa perustuslaista, entä perustuslakivaliokunta?
Keskustan pitkäaikainen kansanedustaja ja ex-ministeri Seppo Kääriäinen haukkuu hallituksen suhtautumisen perustuslakiin sote- ja kuntauudistusten valmistelussa. Hän varoittaa perustuslakivaliokuntaa asettumasta hallituksen linjoille.
Vihreät koolla puoluekokouksessa
Kokouksessa valitaan puolueelle muun muassa uusi puoluesihteeri. Nykyiselle puheenjohtajalle Ville Niinistölle ei ole ilmaantunut haastajaa.
Demokraatin päätoimittaja: Liian aikainen ministeriuutisointi toi potkut
Demokraatti-lehden päätoimittajan Juha Peltosen mukaan hänelle ilmoitettiin erottamisen syyksi se, että lehti kertoi SDP:n uusien ministerien nimet viikko sitten hieman ennen kuin puolue tiedotti asiasta.
Perussuomalaisten puoluesihteeri vaihtuu
Kuusi vuotta puoluesihteerinä toimineelle Ossi Sandvikille valitaan seuraaja kesäkuun puoluekokouksessa.
Himanen perustuslakivaliokuntaan ensi perjantaina
Ensi tiistaina kuultavaksi menee Velipekka Nummikoski, joka toimi aikanaan pääministeri Kataisen valtiosihteerinä.
Viitanen käynnistää selvityksen asuinalueiden eriytymisestä
Tuore asuntoministeri pitää merkkejä eriytymiskehityksestä vakavana asiana ja lupaa puuttua siihen voimakkaasti.
Kiuru: En arvosta koulujen ranking-listoja
Tuoreen opetusministerin mielestä lukiovertailut mittaavat vääriä asioita.
